کارت گرافیک RTX 2070 یا GTX 1080، کدام ارزش خریدن دارد؟

جنگ پاسکال و میان‌رده‌ قدرتمند تورینگ

به گزارش گروه مقایسه مجله تک؛ کارت گرافیک RTX 2070 Super ،RTX 2070 و GTX 1080 کدام ‌یک ارزش خرید بیشتری دارد؟

تقریباً یک سال قبل، انویدیا از معماری گرافیکی تورینگ رونمایی کرده و کارت‌های گرافیک GeForce RTX را روانه‌ بازار کرد. مدتی بعد، این شرکت کارت‌های گرافیکی جدیدی را نظیر GeForce 1660 و 1650 با همان معماری، اما بدون قابلیت‌های RTX به دست هواداران محصولات خود رساند.

این شرکت در آخرین گام از عرضه‌ محصولات تورینگ، به‌تازگی و با ارائه‌ مدل‌های Super کارت‌های GeForce RTX عملکرد هر کارت را بدون افزایش محسوس قیمت ارتقا داده است.

بنابراین در حال حاضر گیمرها و مشتریان انویدیا با سبد گسترده‌ای از محصولات تورینگ با تنوع زیاد و سطوح کارایی متفاوت در کنار محصولات قدیمی‌تر پاسکال مواجه هستند.

بسته به هزینه‌ای که کاربر قرار است برای خرید یک کارت گرافیک بپردازد و سطح عملکردی که از آن کارت انتظار دارد، ممکن است در میان خرید دو گزینه‌ کارت گرافیک RTX 2070 با معماری جدیدتر و کارت GTX 1080 که پرچم‌دار قدیمی معماری پاسکال است، سرگردان شود.

رده‌ قیمت زمان عرضه‌ این سه محصول برای مصرف‌کنندگان تقریبا یکسان است که از این حیث آن‌ها را در جایگاه مشابهی قرار می‌دهد. اما آیا واقعاً می‌توان این کارت‌ها را در یک جایگاه در نظر گرفت؟

پاسخ صریح و سریع به این سؤال، خیر است؛ این کارت‌ها در بازار جایگاه برابری ندارند. درنظرگرفتن همه‌ جوانب، پیچیدگی‌های زیادی بر سر راه پاسخی ساده به این سؤال به ذهن متبادر می‌سازد.

تفاوت‌های میان RTX و GTX

گاهی نام‌گذاری مدل‌های کارت گرافیک دربرگیرنده‌ معنای خاصی نیست؛ اما نام‌گذاری کارت‌های GTX و RTX بازتاب‌دهنده‌ ویژگی‌های مشخصی است.

کارت‌های RTX همگی دربردارنده‌ هسته‌های گرافیکی ویژه‌ای با نام RT است که وظیفه‌ سنگین پردازش رهگیری پرتو را بر عهده دارد. اخیراً انویدیا در یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری، امکان پشتیبانی از رهگیری پرتو را در کارت‌های GTX نیز فراهم کرد.

این کارت‌ها هم‌اکنون با دو نوع معماری تورینگ و پاسکال در بازار مصرف وجود دارد. با وجود این، نبود سخت‌افزار اختصاصی و هسته‌های RT، پردازش جلوه‌های حاصل از رهگیری پرتو را در چنین کارت‌هایی غیرعملی می‌سازد و این امکان در حد یک نظریه‌ی آکادمیک باقی می‌ماند.

ویژگی جدیدی با نام DLSS

کارت‌های گرافیک GeForce RTX از ویژگی جدیدی با نام Deep Learning Super Sampling یا به اختصار DLSS پشتیبانی می‌کنند. در بازی‌هایی که از این قابلیت برخوردار هستند، سطح عملکرد و خروجی فریم بازی باید بدون افت کیفیت تصویر بهبود یابد.

این کار با استفاده از تصاویر باکیفیت نمونه‌برداری‌‌شده‌ی 64X برای تمرین‌دادن شبکه‌ی یادگیری عمیق انجام می‌شود. تصاویر نهایی، به نظر تصاویری با همان رزولوشن طبیعی و همراه‌با رفع پلگی (Temporal AA) می‌رسد. گاه ترکیبی از چنین تصاویری نیز به نمایش در می‌آید.

این باور وجود دارد که پشتیبانی از DLSS به‌تنهایی دلیل کافی برای انتخاب یک کارت گرافیک RTX و کنار گذاشتن مدل‌های GTX نباشد.

کارت گرافیک RTX 2070 یا GTX 1080، کدام ارزش خریدن دارد؟
کارت گرافیک RTX 2070 یا GTX 1080، کدام ارزش خریدن دارد؟

اعمال DLSS در تنظیمات بازی‌ها نیازمند همکاری بازی‌سازان با انویدیا است. آنچه در این کارت‌ها جذابیت بیشتری دارد، پشتیبانی از رهگیری پرتو است؛ اما به هر حال ممکن است عده‌ای تفکری متفاوت داشته باشند.

اگر بخواهیم با احتیاط بیشتری به مساله بنگریم، هنوز رهگیری پرتو به‌صورت گسترده مورد استفاده‌ قرار نگرفته است. هرچند فهرست بازی‌هایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند، رو به افزایش است.

اگر کاربران مایل به استفاده از رهگیری پرتو در بازی‌های پشتیبانی‌شده باشند، سری کارت‌های RTX 2070 از جذابیت در خور توجهی برخوردار است. به‌ویژه مدل‌های Super بهتر از عهده‌ پردازش جلوه‌های افسون‌گر حاصل از رهگیری پرتو بر می‌آید.

در میان کارت‌های خانواده‌ی RTX تنها گزینه‌ ارزان‌تر برای اجرای جلوه‌های رهگیری پرتو کارت گرافیک RTX 2060 و نسخه‌ی Super آن است. اما کارت‌های RTX 2070 و RTX 2070 Super با داشتن منابع سخت‌افزاری بهتر، سرعت بیشتری در اجرای رهگیری پرتو خواهند داشت.

قیمت متفاوت از آنچه اعلام شد

کارت گرافیک GTX 1080 در روزهای ابتدایی ورود به بازار ۴۹۹ دلار قیمت‌گذاری شده بود و در حال حاضر قیمت مدل‌های جدید این کارت در برخی سایت‌های معتبر نظیر Newegg تا ۷۳۵ دلار هم می‌رسد.

حتی برخی از مدل‌های این کارت با قیمتی نزدیک به ۱۰۰۰ دلار در برخی فروشگاه‌ها دیده می‌شود. با چنین قیمت‌های عجیب و ناخوشایندی، خرید یک کارت GTX 1080 معقول نیست.

چراکه یک قطعه کارت گرافیک RTX 2070 در همان سایت برچسب قیمت ۴۴۹ دلاری خورده و نسخه Super آن نیز با قیمتی حدود ۵۰۰ دلار در حال عرضه است.

از آنچه گفته شد، برمی‌آید که کارت نسل قبل GTX 1080 در مقایسه با یک کارت ۴۴۹ دلاری RTX 2070 یا یک کارت ۵۰۰ دلاری RTX 2070 Super ارزش خرید به مراتب کمتری دارد.

البته باید در نظر داشت که از نظر عملکرد خالص و خروجی فریم در بازی‌ها، تفاوت آن‌چنانی میان این کارت‌ها دیده نمی‌شود و عناوین زیادی نیز در حال حاضر از رهگیری پرتو و DLSS پشتیبانی نمی‌کنند.

بنابراین شاید برای کسانی که در حال حاضر سیستمی مجهز به GTX 1080 داشته باشند، RTX 2070 گزینه‌ ارتقای مناسبی به نظر نرسد.

خرید کارت گرافیک RTX 2070ارجحیت دارد

به‌طور خلاصه، در حال حاضر خرید یک قطعه کارت گرافیک RTX 2070 یا نسخه Super آن بنا به دلایل زیر به کارت GTX 1080 ارجحیت دارد:

برخورداری از معماری جدید تورینگ که نسبت به پاسکال، معماری کامل‌تر و دارای بازدهی بیشتری است سطح عملکرد بهتر در اکثر عناوین بازی به‌خصوص در رزولوشن‌های بالاتر از 1080p برخورداری از هسته‌های پیشرفته RT و Tensor و پشتیبانی از رهگیری پرتو

قیمت در بازار ایران

وضعیت این روزهای بازار سخت‌افزار ایران به‌خاطر نرخ ارز، تحریم‌ها و نبود قطعات سخت‌افزاری به‌روز، مبهم و پیچیده است.

قطعات سخت‌افزاری رده بالا را شاید بتوان با قیمت‌های سرسام‌آور و نامتناسبی در این بازار یافت. قیمت‌هایی که قابل مقایسه با بهای جهانی این محصولات نیست.

هر قطعه کارت گرافیک GTX 1080 در بازار ایران و در شرایط فعلی، حداقل ۹ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است و قیمت برخی از مدل‌های این کارت به مرز ۱۲/۵ میلیون تومان می‌رسد.

در مقابل، قیمت هر قطعه کارت RTX 2070 از ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شروع و تا ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تداوم می‌یابد.

*بیشتر بخوانید

*گلکسی نوت 10 پلاس و گلکسی اس 10 پلاس؛ کدام انتخاب بهتری است؟

نسخه‌ Super این کارت نیز هنوز به بازار ایران راه نیافته است. در مجموع و در شرایط کنونی، به‌جز در مواردی که استفاده‌ کاری حرفه‌ای از یکی از این کارت‌ها مدنظر باشد یا محدودیت مالی برای گیمر وجود نداشته باشد، شاید خرید هیچ‌کدام منطقی به نظر نرسد.

منبع: زومیت

برچسب ها
کارت گرافیک مقایسه
اطلاعات بیشتر
سایت خبری مجله تک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله تک

به کانال ما بپیوندید و اخبار دسته اول تکنولوژی را قبل از همه مشاهده کند

جوین خروج