ربات‌ها چه مشاغلی را قربانی می‌کند؟

به گزارش گروه کسب‌وکار مجله تک؛ ربات‌ها شروع به اشغال جای انسان‌ها کرده‌اند اما هوش مصنوعی این تهدید را به سطح جدیدی رسانده و حتی افراد دارای مهارت‌های تخصصی هم در خطر بیکار شدن قرار گرفته اند. آیا شما هم جزو افرادی هستید که در دهه آینده کارتان را به خاطر ماشین‌ها از دست خواهید داد؟

نخستین مشاغلی که در خط مقدم اتوماسیون قرار دارند وظایفی با فرایندهای تکراری نظیر تایپ، ترجمه، ورود داده‌ها به سیستم، چیدمان اجناس در قفسه‌ها و ویراستاری هستند.

بر اساس تحقیقات «موسسه بروکینگز» طی دهه آینده ۲۵ درصد مشاغل فعلی در آمریکا در معرض اتوماسیون قرار دارند.

مطالعه‌ای که اداره ملی آمار بریتانیا در سال ۲۰۱۷ انجام داد حاکی از این است که مشاغل زیر بیش از همه در معرض اتوماسیون قرار دارند:

پیشخدمت (۷۲ درصد)

چیدمان اجناس در قفسه‌ها (۷۲ درصد)

مشاغل فروش سطح پایین (۷۱ درصد)

کار در کافه (۷۱ درصد)

دستیار آشپز (۶۹ درصد)

تخلی که به واقعیت تبدیل شد

شاید اشتغال ربات‌ها در این مشاغل تا چند دهه قبل تخیلی به نظر می‌رسید اما امروزه اصلا دور از انتظار نیست. برای مثال سیستم‌های بررسی وضعیت قفسه‌ها به جز ثابت بسیاری از انبارها و فروشگاه‌ها تبدیل شده اند؛ بنابراین زیرساخت لازم برای توسعه ماشین‌هایی که به صورت خودکار خالی شدن اجناس در قفسه‌ها را تشخیص داده و آنها را دوباره پر کنند، همین حالا هم وجود دارد.

هرچند پیاده سازی این فرایند به معنی بیکار شدن عده ای است اما به افزایش بازدهی، کاهش هزینه‌ها و بهبود ایمنی پرسنل کمک می‌کند.

ربات‌ها به لطف هوش بالا و بینایی ماشینی به صورت خودکار زمان تخمینی خالی شدن قفسه‌ها را محاسبه کرده و آنها را با کمترین میزان خطا قبل از خالی شدن دوباره شارژ می‌کنند.

از طرف دیگر مشاغلی که انجام آنها مستلزم دریافت تاییدیه‌ها و مهارت تخصصی است، از این موج بیشتر در امانند.

همچنین ماشین‌ها برای اشتغال در کارهایی که نیازمند داشتن مهارت‌های نرم نظیر مذاکره، برقراری ارتباط و تعامل با افراد است نیز شانس چندانی ندارد. برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دندانپزشک (۲۱ درصد)

آموزگار مدارس متوسطه (۲۱ درصد)

متخصص حرفه ای در زمینه آموزش (۲۱ درصد)

مدرس آموزش عالی (۲۰ درصد)

پزشک (۱۸ درصد)

اگر آنقدر خوش شانسید که در این زمینه‌ها فعالیت می‌کنید، حداقل برای مدتی خیالتان از ربات‌ها راحت خواهد بود اما این آسایش احتمالا دیری نخواهد پایید چون پیشرفت هوش مصنوعی به حدی رسیده که در تشخیص سرطان سینه متاستاتیک، ذات الریه، تومور‌های مغزی و پیش بینی گسترش هماتوم از پزشکان بهتر عمل می‌کند.

ربات‌ها چه مشاغلی را قربانی می‌کند؟
ربات‌ها چه مشاغلی را قربانی می‌کند؟

مشاغل خلاق چه وضعیتی دارند؟

پتانسیل‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی بی پایان به نظر می‌رسد و همین مساله باعث شده ربات‌ها و بات‌ها به تسخیر مشاغل نیازمند خلاقیت و نوآوری نیز چشم طمع داشته باشند.

«سیاوش مهدوی» مدیر عامل یک استارتاپ تکنولوژیک در لندن به نام «AI Music» است که در تلاش برای ترکیب هوش ماشینی و موسیقی است. او می‌گوید همیشه می‌پنداشته که خلاقیت، آخرین سنگر بشریت است. به نظر این سنگر همین حالا هم فرو ریخته است.

محققان با استفاده از برنامه‌های AI موزیک‌هایی را تولید کرده‌اند که حتی حرفه‌ای‌های این حوزه هم قادر به تشخیص ماشینی بودن آنها نیستند، برای مثال می‌توان به آلبوم Genesis از Aiva اشاره کرد.

این مساله به موزیک محدود نمی‌شود. الگوریتمی‌به نام «پینت بات» با استفاده از تکنیک‌های یادگیری عمیق مولفه‌های نظیر رنگ، تراکم، جاگیری و ابعاد قلم موی نقاشان معروف را مورد مطالعه قرار داده و آن را تقلید می‌کند.

طراحان هم از چشم هوش مصنوعی پنهان نمانده اند. به هر حال طراحی با هدف خاصی صورت می‌گیرد و الگوریتم‌های یادگیری عمیق هم در تشخیص اینکه مولفه‌ها را چطور و با چه ترتیبی کنار هم بگذارند تا به هدف نزدیکتر باشد، دستی بر آتش دارند.

قبلا سایت‌هایی نظیر آسوشیتد پرس برای پوشش بازی‌های بیسبال از داده‌های MLBAM و هوش مصنوعی استفاده کرده بنابراین بعید نیست تا چند سال دیگر یک ربات رونمایی از گلکسی نوت و آیفون را پوشش دهد، هر چند این موج به تاخیر به زبان فارسی می‌رسد و نویسندگان داخلی حداقل تا چند سال دیگر نان و نوای خود را از دست نخواهند داد.

شاید AI تا پنج سال دیگر هم بیشتر در حد یک تفریح و سرگرمی‌باقی بماند اما طی یک تا دو دهه دیگر پیدا کردن شغل در زمینه نویسندگی و آهنگسازی به مراتب دشوارتر از امروز خواهد بود.

کسی از اتوماسیون مشاغل در امان می‌ماند؟

قبل از آنکه فکرش را بکنید مشاغل و حرفه‌های زیادی توسط هوش مصنوعی بلعیده خواهد شد. به لطف توسعه ماشین‌های خودران روزهای رانندگی انسان‌ها به شماره افتاده و پهپادها و تسلیحات رباتیک نظامی‌هم در حال بدرقه پرسنل نظامی‌به خارج از پادگان‌ها هستند.

بسیاری از کاربران هنوز صحنه عجیب رزرو رستوران توسط گوگل دوپلکس در I/O 2018 را به یاد دارند. هرچند این نمایش تا حدودی تبلیغاتی بود اما به زودی شاهد ارتباط دستیارهای هوشمند با هم و رزرو قرار ملاقات توسط آنها خواهیم بود که به معنی بیکار شدن بسیاری از منشی‌ها و دستیارها است.

در آینده نزدیک چاپگرهای سه بعدی هم به ایجاد موجی از تعدیل نیرو در مشاغل تولیدی منجر می‌شوند. با کاهش قیمت این ابزارها و هوشمندتر شدن دستیارهای دیجیتال دنیایی را تصور کنید که در آن ابعاد و ویژگی‌های ابزار را شفاهی به زبان می‌آورید و در مدتی کوتاه محصول مورد نظر چاپ خواهد شد.

ربات‌های خستگی ناپذیر و هوشمند هم جای کارگران ساختمانی را خواهند گرفت، این روند زمانی تشدید می‌شود که قطعات ساختمانی در کمپانی‌ها به صورت پیش ساخته آماده شده و به محل مورد نیاز منتقل می‌شود. البته این فرایند جدای از بیکار کردن کارگرها مزایای زیادی را به دنبال دارد.

ویزیت توسط ربات

پزشکان و حتی محققان هم علی رغم مصونیت فعلی در نهایت چاره ای جز تسلیم در برابر اتوماسیون مشاغل ندارند.

قدرت یادگیری ماشین به حدی است که الگوریتم‌های یادگیری عمیق ضایعات پوستی را با دقتی بیشتر از پزشکان تشخیص می‌دهند.

در یک مطالعه AI توانسته ملانوما را با دقت ۹۵ درصد تشخیص دهد در حالی که این میزان برای متخصص‌های پوست از ۸۶.۶ درصد فراتر نمی‌رود.

ربات‌ها حتی در عمل جراحی هم نقش آفرینی کرده اند. سال گذشته بیش از ۵ هزار ربات از جمله سامانه جراحی داوینچی در بیش از یک میلیون جراحی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

این ربات با برخورداری از ویژگی‌هایی نظیر دید سه بعدی میکروسکوپی و ابزارهایی با دامنه حرکتی بیشتر از دست انسان، بدون هیچ چشمداشتی حداکثر توان خود را برای بهبودی بیمار صرف می‌کنند.

همین حالا برای جمع آوری داده‌ها، نظارت بر علائم حیاتی و کمک به تشخیص بهتر بیماری‌ها، آسیب‌ها و موارد دیگر از ربات‌ها استفاده می‌شود.

ربات‌ها چه مشاغلی را قربانی می‌کند؟
ربات‌ها چه مشاغلی را قربانی می‌کند؟

محدودیت‌های اتوماسیون مشاغل

واضح است که کار پزشکان فراتر از تشخیص تومور و خارج کردن آن است. برتری انسان‌ها نسبت به هوش مصنوعی در همین زمینه یعنی تخصص خود را نشان می‌دهد.

هوش مصنوعی در انواع مختلفی توسعه داده شده ولی همچنان بیشتر آنها عملکرد ضعیفی دارند و در دسته «هوش مصنوعی ضعیف» قرار می‌گیرند، یعنی از پس انجام کارهای تخصصی بر نمی‌آیند.

مثلا ربات داوینچی هنوز نمی‌تواند پس از عمل جراحی از اتاق عمل خارج شده و خبر خوب یا ناگوار به همراهان بیمار داده و یا پروستات را معاینه کند. این ربات حتی قادر به همراهی بیمار تا اتاق عمل و دادن روپوش جراحی به او نیست.

آیوا (Aiva) نمی‌تواند آهنگ بخواند، برقصد یا هنگام اجرای زنده برای حضار جوک تعریف کند. همچنین به دلیل ماهیت ماشینی، نمی‌تواند به طور ناگهانی در سبک دیگر آهنگسازی کند.

پیش بینی می‌شود تا آینده نزدیک ربات‌ها و هوش مصنوعی صرفاً در نقش یک همکار به پزشکان و آهنگسازان در انجام امور کمک کنند.

به عبارت دیگر این ابزارها بیشتر توانایی انسان را افزایش می‌دهند تا اینکه خودشان انجام امور را در دست بگیرند. با این حال زمانی که یکی از این ابزارها به عنوان دستیار کار ده انسان را انجام می‌دهد یعنی ده نفر کار خود را از دست خواهند داد.

البته همچنان یک نفر باید به عنوان ناظم و کنترل کننده، نحوه تعامل ربات با بیماران را رصد کرده و از اجرای صحیح امور اطمینان حاصل کند. با این تفاسیر نباید نقش انسان را به طور کامل نادیده بگیریم.

اگر آهنگسازی بخواهد تعداد زیادی قطعه موسیقی ارزان قیمت برای بازی‌های ویدیویی بسازد، یا موسیقی متن را با توجه به ریتم اتفاقات داخل بازی تولید کند، استفاده از هوش مصنوعی کمک زیادی به او خواهد کرد.

ربات‌ها چه مشاغلی را قربانی می‌کند؟
ربات‌ها چه مشاغلی را قربانی می‌کند؟

این حقیقت تلخ را باید پذیرفت که بالاخره ربات‌ها جای ما را می‌گیرند. اتوماسیون شغل‌ها به مثابه یک موج سهمگین، متوقف نخواهد شد.

تنها سؤال منطقی این است که چه زمانی این فرایند رخ می‌دهد. در حال حاضر اگر مهارت‌های تخصصی و چندبعدی دارید، احتمالاً خطری شما را تهدید نمی‌کند.

اگر درگیر کارهای عادی، تکرارپذیر و خسته کننده هستید و خیلی به خلاقیت اعتقاد ندارید، بهتر است فکر چاره کنید.

*بیشتر بخوانید

*تجاری‌سازی فناوری اقدام مهم برای افزایش سرمایه و نیروی کار

حتی می‌توانید با استفاده از این وب سایت احتمال جایگزین شدن با ربات‌ها و هوش مصنوعی را ارزیابی کنید. در نهایت، باید با آینده و زندگی مسالمت آمیز با ماشین‌ها کنار بیایید.

منبع:androidauthority

برچسب ها
تجارت الکترونیک تقابل ربات و انسان ربات
اطلاعات بیشتر
سایت خبری مجله تک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله تک

به کانال ما بپیوندید و اخبار دسته اول تکنولوژی را قبل از همه مشاهده کند

جوین خروج