وارنر برادرز هم وارد عرصه تولیدات فناورانه شد

به گزارش گروه برترین‌ها مجله تک | مایکروسافت و شرکت فیلمسازی وارنر برادرز اعلام کردند در پروژه سیلیکا روشی جدید برای ذخیره سازی فیلم‌ها ابداع کردند.

محققان مایکروسافت با همکاری شرکت فیلمسازی وارنر برادرز نسخه‌ای از یک فیلم را روی تکه‌ای از شیشه سیلیکای سخت ذخیره کردند. این روش ذخیره سازی اطلاعات حتی بهتر از فرمت‌های دیجیتال است.

با کمک این روش ذخیره سازی می‌توان انبوهی از اطلاعات را روی یک شیشه از جنس سیلیکا سخت ذخیره کرد. شرکت‌های فیلمسازی همیشه با ذخیره سازی نگاتیو فیلم ها مشکل داشتند. زیرا نگاتیوها حساس هستند و در طولانی مدت از بین می‌روند.

شیشه سیلیکا را می‌توان در آب داغ جوشاند

اما به گفته مایکروسافت شیشه سیلیکا را می‌توان در آب داغ جوشاند، در یک اجاق پخت، در مجاورت مایکرو ویو و در برابر تهدیدهای محیطی دیگر قرار داد، اما اطلاعات همچنان حفظ می‌شوند.

در حقیقت شرکت فیلمسازی وارنر بردارز برای ذخیره کاتالوگ انبوهی از فیلم ها و سریال‌های قدیمی خود به مایکروسافت مراجعه کرد.

وارنر برادرز هم وارد عرصه تولیدات فناورانه شد
وارنر برادرز هم وارد عرصه تولیدات فناورانه شد

آرشیو آنها در حال حاضر به طور دیجیتال در هارد درایو های رایانه‌ای و البته نگاتیوهای فیلم در اتاق هایی مخصوص ذخیره می‌شود.

برای آزمایش این فناوری  شرکت وارنر برادرز نسخه‌ای از فیلم سوپرمن که در سال ۱۹۷۷ میلادی ساخته شده را روی یک تکه کوچک از شیشه سیلیکا سخت شده، ذخیره کرد.

کل این فیلم روی یک تکه شیشه با ابعاد ۷۵ در ۷۵ میلی متر با ضخامت ۲ میلی متر ذخیره شد.

این فرآیند با استفاده از لیزر برای ایجاد برش مشبک سه بعدی در مقیاس نانو در لایه‌های شیشه انجام شد. این برش‌های مشبک در نور پلاریزه قابل خوانش هستند.

مارک راسینوویچ از شرکت مایکروسافت در این باره می‌گوید: «ذخیره کامل فیلم سوپرمن در شیشه و توانایی خواندن آن، یک نقطه عطف به حساب می‌آید.»

به نظر می‌رسد با ارتقا و انجام آزمایش‌های بیشتر می‌توان این روش را توسعه داد.

*بیشتر بخوانید

*نمایشگر تعاملی فلیپ سامسونگ را مانند تخته وایت برد جابجا کنید

فناوری جدید برای ذخیره سازی فیلم‌ها حتی بهتر از سیستم‌های بک دیجیتال است زیرا هارد درایوهای رایانه نیز فرمت با ثباتی نیستند و پس از ۳تا ۵ سال غیر قابل استفاده خواهند بود.

وارد کانال آپارات ما شوید تا ویدیوهای بیشتر را ببینید کانال تلگرام رو از دست ندید خبرهای بیشتری براتون داریم

برچسب ها
برترین ها مایکروسافت
اطلاعات بیشتر
سایت خبری مجله تک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله تک

به کانال ما بپیوندید و اخبار دسته اول تکنولوژی را قبل از همه مشاهده کند

جوین خروج