کلید امنیتی YubiKey 5Ci برای انواع گوشی‌ها روانه بازار شد

به گزارش گروه فناوری مجله تک؛ کاربران آیفون تاکنون برای ورود ایمن به اکانت‌های خود امکان اتصال کلید فیزیکی به گوشی از طریق پورت را نداشتند اما کمپانی Yubico کلیدی را عرضه کرده که علاوه بر USB-C با لایتنینگ هم سازگاری دارد.

از کلید امنیتی فیزیکی برای لاگین در سرویس‌های مختلف استفاده می‌شود. این ابزارها به واسطه پروتکل‌های پیچیده نسبت به رمز عبور و کدهای یک بار مصرف ایمن تر هستند.

دستگاه‌های اپل تاکنون فقط از طریق بلوتوث امکان استفاده از این ابزارها را داشتنند اما خود بلوتوث از نظر امنیتی به هیچ وجه بی‌نقص نیست.

کمپانی Yubico کلید امنیتی سازگار با پورت‌های لایتنینگ را معرفی کرد

یکی از کمپانی فعال در حوزه این کلیدها Yubico نام دارد که نخستین کلید امنیتی سازگار با پورت‌های لایتنینگ را معرفی کرده است. این کلید که YubiKey 5Ci نام دارد، علاوه بر لایتنینگ از درگاه‌های USB-C هم پشتیبانی کرده و با نرم‌افزارهای مدیریت پسورد و سامانه‌های احراز هویت متمرکز از قبیل LastPass، Idaptive، Okta و 1Password سازگاری دارد.

نکته عجیب این است که YubiKey 5Ci علی‌رغم برخورداری از کانکتور USB-C با آیپد پروهای جدید سازگاری ندارد. علاوه بر این اتصال این ابزار از طریق لایتنینگ به معنی استفاده از آن در تمام سرویس‌های سازگار با پروتکل FIDO نیست چرا که به گفته Yubico هر یک از این سرویس‌ها باید به صورت مجزا پشتیبانی 5Ci از طریق لایتنینگ را به خود اپ‌های خود اضافه کنند.

*بیشتر بخوانید

*آپدیت گلکسی نوت 10 و نوت 10 پلاس منتشر شد

این شرکت کدهای لازم برای ادغام لایتنینگ با اپلیکیشن‌های فعلی را از اواخر سال گذشته منتشر کرده بود.

کلید امنیتی YubiKey 5Ci که از امروز به بازار عرضه شده ۷۰ دلار قیمت دارد اما موفقیت آن به میزان استقبال توسعه دهندگان از این کلید امنیتی بستگی دارد.

گوگل هم کلید امنیتی تایتان را معرفی کرده که برای هویت سنجی لاگین‌ها از طریق بلوتوث و USB به دستگاه متصل می‌شود اما ۲۰ دلار ارزانتر از YubiKey 5Ci است.

برچسب ها
کلید امنیتی YubiKey 5Ci
اطلاعات بیشتر
سایت خبری مجله تک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله تک

به کانال ما بپیوندید و اخبار دسته اول تکنولوژی را قبل از همه مشاهده کند

جوین خروج