نانو ماشین‌های خود یادگیرنده ایده کمی انتزاعی و عجیب

به گزارش گروه برترین‌ها مجله تک؛ نانو ماشین‌های خود یادگیرنده و مفهوم ماشین‌های نانویی خود تکرارشونده، ایده‌ای است که «اریک درکسلر» در سال 1986 میلادی مطرح کرد.

چیزی شبیه به تکثیر سلول‌های سرطانی به روشی غیرقابل کنترل که البته در بیماری سرطان می‌تواند ویرانی ارگانیسم میزبان را به همراه داشته باشد.

آن موقع سؤال این بود که آیا نانو ماشین‌های خود یادگیرنده هم می‌توانند چنین مکانیسمی داشته باشند و اگر پاسخ مثبت است، آینده چگونه خواهد شد؟

سرمایه گذاری DataRobot روی نانو ماشین‌های خود یادگیرنده

اگرچه ممکن است این ایده کمی انتزاعی و عجیب به نظر رسیده و ما دستگاهی که بتواند خود را در آن مقیاس تکرار کند، نداشته باشیم، اما اتوماسیون فرآیندی رباتیک یا «RPA»، می‌تواند به ماشین‌ها یاد دهد که چگونه بدون نظارت انسان، یاد بگیرند و کار کنند.

چیزی که نام آن را «یادگیری ماشین خودکار» گذاشته‌اند. یکی از استارت‌آپ‌هایی که به شدت در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده و موفقیت‌های نسبی نیز به دست آورده، «DataRobot» است که با وجود تأسیس در سال 2012، بالغ بر 226.4 میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.

این شرکت، از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشین، برای طراحی و توسعه ماشین‌هایی در ابعاد نانو استفاده کرده تا بتواند ماشینی با قابلیت یادگیری خودکار و بدون نظارت پدید آورد. ایده‌ای بسیار هیجان‌انگیز که شاید در آینده‌ای نزدیک، به واقعیت بپیوندد.

نانو ماشین‌های خود یادگیرنده ایده کمی انتزاعی و عجیب
نانو ماشین‌های خود یادگیرنده ایده کمی انتزاعی و عجیب

از این ماشین‌های یادگیرنده، می‌توان در حوزه‌های مختلفی از جمله دارورسانی‌های هوشمند، ساخت انواع مدارهای الکترونیکی بسیار کوچک و حتی جراحی‌های بسیار پیچیده استفاده کرد.

«دیتا روبوت» با توجه به ارزش قابل‌توجه این ایده و لزوم تلاش‌های بیشتر در خصوص آن، در سال 2016 میلادی، اقدام به اخذ و تملک یک استارت‌آپ دیگر به نام «ParallelM»  کرده که در زمینه الگوریتم‌های خود یادگیرنده فعالیت دارد.

*بیشتر بخوانید

*بلوتوث دروازه‌ای برای هجوم هکرها به دستگاه‌ها

جالب اینجا است که به تازگی «دیتا روبوت»، استارت‌آپ دیگری به نام «Cursor» را خریداری کرده که در سال 2017 میلادی تأسیس شده و تنها 2 میلیون دلار جذب سرمایه داشته است. این اقدامات، بیانگر عزم جدی این شرکت برای تحقق ایده نانو ماشین‌های خود یادگیرنده است.

مرجع: Nanalyze

برچسب ها
تقابل ربات و انسان رباتیک
اطلاعات بیشتر
سایت خبری مجله تک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله تک

به کانال ما بپیوندید و اخبار دسته اول تکنولوژی را قبل از همه مشاهده کند

جوین خروج