فناوری جدیدی که به بهبود کیفیت هوا در شهرها کمک می‌کند

به گزارش گروه برترین‌ها مجله تک؛ آلودگی هوا یکی از بزرگترین چالش‌های پیش روی شهرهای دنیاست. به عنوان بخشی از پروژه تحقیقاتی Horizon 2020 CARES (سنجش انتشار از راه دور هوای شهر)، یک کنسرسیوم تحقیقاتی بین‌المللی در حال کار روی روش‌های جدید اندازه گیری اگزوز بدون تماس است که شهرداری‌ها را قادر می‌سازد تا اقدامات کاهش دهنده انتشار را انجام دهند.

به طور واضح، محققان می‌خواهند سنسورهای جدیدی ایجاد كنند كه بتوانند به حاشیه جاده‌ها، موانع سقوط یا علائم راهنمایی و رانندگی متصل شوند كه میزان انتشار اگزوز وسایل نقلیه عبوری را در عرض چند ثانیه تشخیص می‌دهد.

الكساندر برگمان، رئیس مؤسسه سیستم‌های حسگر الکترونیکی در دانشگاه صنعتی گراس، توضیح می‌دهد: «ما می‌خواهیم میزان انتشار وسایل نقلیه در شهرها و مناطق محیطی را تحت شرایط واقعی نظارت كنیم.»

او و تیمش در درجه اول مسئولیت این پروژه را در مورد همه جنبه‌های اندازه گیری ذرات دارند، زمینه‌ای که این مؤسسه یکی از موسسات پیشرو در جهان است.

چند برابر شدن مقررات تنظیم ترافیک

برگمان توضیح می‌دهد: «هدف این است که کلاس اگزوز هر وسیله نقلیه جداگانه را با استفاده از این اندازه گیری‌ها تشخیص دهیم. به عنوان مثال شهرها می‌توانند عوارض شهری مبتنی بر تولید گازهای گلخانه‌ای را معرفی کنند. هرچه میزان آلایندگی خودرو بیشتر باشد، هزینه آن نیز بیشتر می‌شود.

اجازه ورود به مناطق محیطی نیز می‌تواند به صورت خودکار کنترل شود که در آن موانع خودکار فقط در صورت باز شدن آلاینده‌های آلاینده ماشین نزدیک شده در بازه استاندارد باز می‌شوند.

سرانجام از فناوری سنسور می‌توان برای شناسایی و بیرون آمدن از ترافیک وسایل نقلیه که در آن عملکرد موتور و در نتیجه انتشار آلاینده‌ها با فیلتر ذرات دستکاری شده یا تنظیم تراشه استفاده می‌شود، استفاده کرد.

فناوری جدیدی که به بهبود کیفیت هوا در شهرها کمک می‌کند
فناوری جدیدی که به بهبود کیفیت هوا در شهرها کمک می‌کند

چنگال‌ها را به عنوان اندازه گیری ذرات تنظیم کنید

برگمان انتظار دارد سنسورهای از راه دور کم هزینه برای اندازه گیری انتشار، تا پایان پروژه 2022 حداکثر برای تولید سری آماده باشند.

با این حال او در حال حاضر به اولین تست‌های امیدوارکننده در مؤسسه ای که در آن از چنگال‌های تنظیم معمولی استفاده می‌شود، اشاره دارد. ذرات بین چنگال از طریق پالس‌های لیزری هیجان زده می‌شوند که به نوبه خود سیگنال آکوستیک ایجاد می‌کنند و به معنای واقعی کلمه شروع به “آواز خواندن” می‌کنند.

هر ذره جداگانه سیگنال‌های صوتی را منتشر می‌کند که توسط چنگال تنظیم ضبط و پخش می‌شوند.

هرچه ذرات بیشتری وجود داشته باشد، صدای بلندتر می‌شود. از این حجم می‌توان برای تعیین تعداد ذرات موجود در محیط استفاده کرد.

این فناوری در حال حاضر با موفقیت برای اندازه گیری گاز استفاده می‌شود. برگمان گفت: «موسسه ما اکنون برای اولین بار نشان داده است که این نیز با ذرات کار می‌کند و می‌تواند یک حسگر کم هزینه باشد.»

*بیشتر بخوانید

*نهادهای اطلاعاتی با ظهور تکنولوژی تغییر می‌کنند؟

محققان TU Graz امیدوارند که این روش اندازه گیری ارزش خود را در کلانشهرهای میلان، پراگ و کراکوف نیز اثبات کند. جایی که تحقیقات به عنوان بخشی از پروژه CARES در عملیات پایلوت انجام می‌شود.

خبرنگار: مانی هدایت

منبع: techxplore

برچسب ها
انقلاب فناوری فناوری
اطلاعات بیشتر
سایت خبری مجله تک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله تک

به کانال ما بپیوندید و اخبار دسته اول تکنولوژی را قبل از همه مشاهده کند

جوین خروج