نهادهای اطلاعاتی با ظهور تکنولوژی تغییر می‌کنند؟

به گزارش گروه برترین‌ها مجله تک؛ نهادهای اطلاعاتی در سرتاسر دنیا به نقطه عطف مهمی ‌رسیده‌اند. گسترش روزافزون فناوری‌های مختلف از جمله هوش مصنوعی، کلان داده، رباتیک، اینترنت اشیاء، بلاکچین که هر کدام به تنهایی قواعد بازی را تغییر می‌دهند.

فراگیر شدن این فناوری‌ها که اکثر آنها در اختیار شهروندان عادی قرار دارند، ریسک سرقت داده‌ها و نفوذ متقابل به نهادهای اطلاعاتی را افزایش می‌دهد. ارزان و فراگیر شدن این ابزارها هم امکان هرگونه سوء استفاده را فراهم می‌سازد.

نقش انقلاب فناوری در شکل گیری نهادهای اطلاعاتی

انقلاب فناوری طی سال‌های اخیر، حقایق پذیرفته شده تاریخی در سازمان‌های اطلاعاتی را به چالش کشیده است. ساختار سلسله مراتبی و بخش بندی شده این سازمان‌ها باید تغییر کند و فناوری‌های جدید را با شیوه‌های سنتی در هم آمیزد. نقش انسان هم در فرایندهای اطلاعاتی دستخوش تغییر شده است.

اطلاعات اپن سورس یا OSINT هم در عصر جدید معنای تازه ای گرفته است. پیش از این به خاطر ماهیت عمومی‌این اطلاعات، ارزش زیادی برای آنها در نظر گرفته نمی‌شد و اولویت سازمان‌ها روی اطلاعات محرمانه و طبقه بندی شده متمرکز بود.

حالا سازمان‌های اطلاعاتی به این نتیجه رسیده اند که اطلاعات اپن سورس در مقایسه با دیگر انواع داده سودمندتر هستند.

نوآوری‌های فناورانه همواره در بطن فرایندهای اطلاعاتی قرار داشته اند، اما وقتی که پای پردازش، تحلیل، تفسیر و تصمیم گیری روی این اطلاعات به میان می‌آید، انسان با همه محدودیت‌هایش می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد. حالا با ازدیاد داده‌ها و منابع داده و ضرورت ایجاد سامانه‌های اولویت بندی و تحلیلی، اولویت با ماشین است یا انسان؟

هوش مصنوعی و قضاوت انسان‌ها

کهنه کاران سرویس‌های اطلاعاتی معتقدند هیچ جایگزینی برای قضاوت انسان وجود ندارد. آنها می‌گویند هوش مصنوعی هیچگاه نمی‌تواند در تصمیم گیری‌های استراتژیک به اندازه انسان کامل و جامع عمل کند و مفاهیم انتزاعی را در تفسیر رفتارهای انسانی به کار ببندد.

ماشین‌ها در جمع آوری داده و شناسایی الگوها ماهرند، ولی از عهده تفسیر واقعیت بر نمی‌آیند. اتکا به ماشین برای موقعیت‌های تعیین کننده مرگ و زندگی یا اعلان جنگ، ملاحظات اخلاقی را هم در پی دارد.

در مقابل، متخصصین خوشبین حوزه تکنولوژی می‌گویند انسان، به ویژه از نظر هوشمندی، طی یکصد سال گذشته مقهور توان ماشین شده است.

انسان هنوز نقش مهمی‌را ایفا می‌کند که دیگر انحصاری نیست و شاید حتی مهم ترین هم نباشد. یک کارمند ساده چطور می‌تواند با حجم عظیم اطلاعات دنیای مدرن روبرو شود؟

اضافه کردن ماشین‌ها به فرایندهای اطلاعاتی به معنای حذف انسان نیست و هوش مصنوعی باید در کنار هوش انسان قرار گیرد. سؤال اینجاست که کدام یک به دیگری کمک می‌کنند؟ ماشین به انسان، یا انسان به ماشین؟

بیشتر کارشناسان معتقدند سازمان‌های اطلاعاتی برای ورود به قرن بیست و یکم باید موانع درون سازمانی و بین سازمانی را از میان بردارند.

در واقع نباید هیچ مرزی بین سرویس‌های مختلف امنیت ملی، بین بخش‌های عمومی، خصوصی، دانشگاهی، و بین سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای مختلف وجود داشته باشد.

به همین دلیل است که حرکت به سوی نوآوری‌های فناورانه، بخشی از حرکت انقلابی در جوامع اطلاعاتی محسوب می‌شود. سازمان‌های امنیتی ملی به خوبی دریافته اند که بخش خصوصی و دانشگاه‌ها، موتور محرک اصلی به سمت نوآوری هستند.

نهادهای اطلاعاتی با ظهور تکنولوژی تغییر می‌کنند؟
نهادهای اطلاعاتی با ظهور تکنولوژی تغییر می‌کنند؟

برتری شکننده دولت در صنعت اطلاعات

همه اینها فرصت‌های جذاب و هیجان انگیزی هستند، ولی سازمان‌های اطلاعاتی را در آینده با چالش مواجه می‌کنند.

اول از همه، نهادهای اطلاعاتی برتری خود را برای جمع آوری، پردازش و تفکیک داده از دست می‌دهند. قبلاً دلیل وجودی این نهادها، توانایی کسب اطلاعات از دشمن بود، به خصوص پیش از اینکه دشمن بتواند اطلاعات را پنهان کند یا از بین ببرد.

امروز اما اطلاعات همه جا هست و ابزارهای متعدد (حتی رایگان) به تمام افراد و گروه‌ها اجازه می‌دهند مجموعه عظیمی‌از داده‌ها را جمع آوری، پردازش و تحلیل کنند.

چالش دوم، ماهیت داده‌ها و قالب‌های متنوع آنها در کنار پراکندگی و فقدان استاندارد در سامانه‌های جمع آوری و پردازش داده است.

در واقع ترکیب و تجمیع تمام اطلاعات در قالب یک محصول مشترک کار دشواریست. به همین دلیل سازمان‌های اطلاعاتی به دنبال توسعه مفاهیم ساختارهایی هستند که این مشکل را از طریق همکاری و تمرکززدایی حل کنند.

البته شرکت‌های خصوصی ابزارهای متعددی را برای تجمیع اطلاعات توسعه داده اند؛ از راهکارهای ساده و ارزان قیمت گرفته تا ابزارهای ترکیبی مخصوص فرایندهای پیچیده سازمانی.

بعضی از این ابزارها مثل پلتفرم‌های اشتراک و مدیریت دانش را می‌توان به سرعت خریداری و پیاده سازی کرد، اما برخی دیگر به شکل اختصاصی برای نیازهای هر سازمان توسعه داده می‌شوند.

چالش سوم به تغییر در اصول اولویت بندی اطلاعات مربوط می‌شود. پیش از این، جمع آوری اطلاعات در مورد یک هدف خاص به تصمیم گیری صریح و تخصیص منابع نیاز داشت.

امروز در دریای بیکران اطلاعات، دسترسی بی حد و مرز به داده‌ها، منابع ذخیره سازی نامحدود و توانایی دستکاری داده‌ها، سازمان‌های اطلاعاتی می‌توانند بدون محدودیت به جمع آوری اطلاعات مشغول شوند و نیازی به پردازش آنی هم ندارند؛ هر زمان که نیاز باشد فرایند پردازش انجام می‌شود.

چالش اصلی کدام است؟

چالش اصلی این است که باید در زمان مقتضی بتوانیم اطلاعات مرتبط را شناسایی کرده، آنها را سریع پردازش نموده و الگوها را تشخیص دهیم. نهایتاً از این کوه اطلاعات باید به جمع بندی درستی برسیم و نتیجه نهایی را به انسان منتقل کنیم.

به همین دلیل است که بیشتر پیشرفت‌های فناوری در حوزه اطلاعاتی از ترکیب کلان داده و هوش مصنوعی برای نمایش گرافیکی اطلاعات استفاده می‌کنند.

در واقع فرایند خطی یعنی جمع آوری، پردازش، تحقیق، توزیع و بازخورد، جای خودش را به فرایندی تکرارپذیر و چرخشی داده که اطلاعات مورد نیاز را در لحظه تولید می‌کند.

عصر جدید و سازمان‌های اطلاعاتی

دوران جدیدی در حوزه اطلاعات آغاز شده؛ سازمان‌های اطلاعاتی در فرایند گذار هستند و بخش بندی‌های سنتی از بین رفته‌اند.

اینجا با اصلاح ساختار روبرو نیستیم، بلکه همه چیز باید از نو تعریف شود؛ از روابط نهادهای اطلاعاتی با یکدیگر و با محیط گرفته تا خلق ساختارها و مفاهیم جدید.

نگرانی‌های بزرگ تری هم وجود دارد؛ قانون گذاران باید چارچوب قانونی مستحکمی‌را تدارک ببینند که در فرایند جمع آوری داده و نتیجه گیری، حریم شخصی و امنیت افراد هم حفظ شود.

نهادهای اطلاعاتی با ظهور تکنولوژی تغییر می‌کنند؟
نهادهای اطلاعاتی با ظهور تکنولوژی تغییر می‌کنند؟

*بیشتر بخوانید

*هوش مصنوعی حقوق مالکیت معنوی اختراع را تغییر می‌دهد؟

سازمان‌های اطلاعاتی باید الگوهای دوران جنگ سرد را کنار بگذارند و با دنیای پیچیده کنونی سازگار شوند. اطلاعات دیگر در انحصار یک گروه یا نهاد خاص نیست. حالا سرعت عمل و دقت در کسب اطلاعات مرتبط است که برتری را تعریف می‌کند.

منبع:TechCrunch

برچسب ها
امنیت دستگاه های اطلاعاتی فناوری نمایش گرافیکی هوش مصنوعی
اطلاعات بیشتر
سایت خبری مجله تک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله تک

به کانال ما بپیوندید و اخبار دسته اول تکنولوژی را قبل از همه مشاهده کند

جوین خروج