FIFA 20 بازی‌ای که هنوز 20 میلیون نسخه می‌فروشد

نقاط قوت و ضعف این بازی را بشناسید

به گزارش گروه نقدوبررسی مجله تک؛ در دوره‌ای که بسیاری از فرانچایز‌ها و عناوین کوچک و بزرگ به علت فروش ناامیدکننده و استقبال کم از این صنعت بزرگ کنار رفته‌اند، عنوانی مانند  FIFA 20 هر ساله فروشی بالغ بر ۲۰ میلیون نسخه را تجربه می‌کند.

از همان اولین لحظاتی که به تجربه FIFA 20 مشغول شوید اولین تغییر را در این نسخه حس خواهید کرد.

کمتر شدن سرعت، روند و ریتم بازی. در نسخه FIFA 19 شاهد این مسأله بودیم که جریان مسابقات و روند کلی گیم پلی، شاهد کمتر شدن کلی سرعت نسبت به نسخه FIFA 18 بود و در کل با فوتبالی کند تر طرف بودیم.

این کاهش سرعت و ریتم در چند قسمت بیش تر از بقیه بخش‌ها تاثیر خود را نشان می‌دهد. بخش اول ضد حملات است. در FIFA 19 یا نسخه‌های قبل تر، معمولا بازیکنان با توانایی سرعت (Sprint Speed) و شتاب (Acceleration) بالا، می‌توانستند به راحتی تبدیل به کابوس برای مدافعان و تیم رقیب شوند.

این مسأله بعضا می‌توانست به کابوس بازیبازانی تبدیل شود که به صورت همه جانبه حمله می‌کنند. زیرا یک ضد حمله نصف و نیمه در کنار یک پاس عمقی مناسب، می‌توانست به راحتی دروازه آنان را باز کرده و تلاش‌های آنان را بی ثمر سازد.

اما در FIFA 20، به علت کاهش کلی سرعت و روند بازی، این مسأله کمتر به چشم می‌خورد. البته این نکته اصلا به این معنی نیست که دیگر شاهد ضدحملات مرگبار و خطرناک نخواهیم بود، بلکه به صورت کلی کمی‌خطر و احتمال گل شدن ضد حملات سرعتی کاهش یافته و تعادل نسبی در این بخش ایجاد شده است.

داستان تکراری Volta

بخش داستانی Volta، به صورت کلی داستانی کلیشه‌ای و قابل پیش بینی را دنبال می‌کند. با این وجود نمی‌توان انتظار بیش از اندازه از این بخش داشت، چون هدف اصلی تجربه این بخش، بیشتر آشنایی با فضای Volta است تا تجربه بخشی کامل و مستقل.

دیگر تغییری که در FIFA شاهد آن بوده‌ایم، مربوط به پاس کاری و انتقال توپ است. همواره یکی از بهترین راه‌ها و تاکتیک‌ها برای حمله به سمت دروازه حریف، ایجاد روزنه‌های دفاعی و خلق موقعیت، پاس کاری‌های پرتعداد، کوتاه و اغلب سر ضرب بوده است.

تغییر دیگر که امسال شاهد آن بودیم کاهش دقت پاس‌ها در جریان بازی است. اگر قصد انجام پاس کاری‌های پرتعداد و کوتاه در مناطق مختلف زمین را در FIFA 20 داشته باشید، به سرعت متوجه خواهید شد که در هنگام پاس سوم یا چهارم احتمال از دست رفتن توپ و مالکیت بسیار بالاست.

دلیل این امر نیز این است که اولا مقصد پاس‌ها شکلی دستی تر به خود گرفته‌اند و ارسال پاس برای هم تیمی‌های خود، لزوما به بهترین قسمت ممکن جهت کنترل توپ توسط آنها منتهی نخواهد شد و دوما قدرت و سرعت پاس‌ها نیز کمی‌کاهش یافته که همین مسأله در برخی لحظات ممکن است به قیمت لو رفتن توپ تمام شود.

این تغییر کلی در سیستم پاس کاری و انتقال توپ، ممکن است برخی بازیبازان را هنگام تجربه FIFA 20 دچار مشکل کند، چون این دسته بازیبازان به روش دقیق تر و آسان تر پاسکاری نسخه یا نسخه‌های قبل عادت دارند به همین دلیل ممکن است کمی‌برای وفق دادن خود با تغییرات جدید نیاز به زمان داشته باشند.

اما به شخصه فکر می‌کنم این تغییرات ایجاد شده در سیستم پاس کاری، دقت پاس‌های ارسالی و موارد مختلف دیگر، نکته ای مثبت محسوب می‌شوند.

به دلیل این که تغییرات انجام شده در انتقال توپ و پاسکاری در FIFA 20، هر چند گسترده، انقلابی یا زیاد نیستند، اما روند کلی مسابقات و انتقال توپ و ارسال پلس‌ها را کمی‌به واقعیت نزدیک تر ساخته‌اند.

اما بخش داستانی بازی…سه سالی است که عناوین FIFA، به همراه بخش داستانی کوتاه، اما قابل قبول همراه بوده‌اند. در دو نسخه قبلی بخش داستانی بازی مربوط به زندگی فوتبالی و حرفه ای Alex Hunter بود و بازیبازان در نقش الکس‌هانتر، به انجام مسابقات مختلف، فعالیت‌های گوناگون و اتفاقات این چنینی می‌پرداختند.

بخش Journey یا همان بخش داستانی دو نسخه قبل، به صورت کلی از لحاظ کیفی در سطح مطلوبی قرار داشت خصوصا آنکه صداپیشگی قابل قبول شخصیت‌ها و همچنین یکسری Plot Twist‌های کوچک مسیر داستانی، بخش Journey به بخشی قابل قبول تبدیل کرده بودند.

در FIFA 20 دیگر خبری از بخش داستانی در دنیای فوتبال نیست و بخش Journey، با بخش داستانی Volta یا آنچه بیشتر با نام فوتبال خیابانی مشهور است جایگزین شده است.

در بخش داستانی Volta، شاهد یک داستان بسیار کلی، کلیشه‌ای و تکراری هستیم. داستان و روایتی که احتمالا مشابه آن را در فیلم‌ها و سریال‌های مختلف بارها مشاهده کرده‌اید.

FIFA 20
FIFA 20

استفاده از طیف رنگ وسیع

استفاده از طیف رنگ وسیع در رنگ پردازی محیط و زمین‌ها، باعث تنوع بالای ظاهر زمین‌های مسابقه شده است.

اما خود بخش Volta یا همان فوتبال خیابانی… بخشی که با اختلاف مهم ترین ویژگی اضافه شده و تغییر اساسی این نسخه نسبت به عناوین گذشته است.

بخش Volta دنیای فوتبال FIFA را به زمین‌های کوچک تر و جمع و جور تر مختلف آورده، و با استفاده از حالت‌ها و مود‌های مختلف، می‌تواند فوق العاده سرگرم کننده و لذت بخش باشد.

محتوای کلی بخش Volta را می‌توان در سه دسته بندی کلی قرار داد: Tour، League و Story. بخش Story که همانطور که از نامش مشخص است مربوط به بخش داستانی FIFA 20 است که پیش از این در مورد آن صحبت کردم.

بخش Tour امکان مسابقه و نبرد با هوش مصنوعی یا همان CPU را به شکل‌های مختلف در زمین‌های گوناگون را فراهم می‌سازد.

در بخش Tour شما با شکست دادن هر تیم از حریفان خود، امکان جذب یک بازیکن از تیم حریف را دارید که این ویژگی خود نکته جذاب و متفاوتی به شمار می‌آید و به شما کمک می‌کند بهتر و کامل تر Squad خود را شکل داده و تکمیل کنید.

در بخش Tour، تعداد قابل توجهی زمین بازی متفاوت برای مسابقه وجود دارد. تعداد زمین‌های Volta در این بخش ۱۷ است که عدد بسیار قابل قبولی به شمار می‌آید.

تنوع بسیار قابل قبول زمین‌ها و محیط‌های مختلف Volta، باعث بیش از پیش جذاب شدن این بخش گردیده است و در پایان بخش League مربوط به تجربه Volta به صورت آنلاین و رقابت با دیگر بازیبازان است.

مجموع این سه بخش(League، Tour و Story) از لحاظ کمیت محتوای بسیار قابل قبولی را در اختیار مخاطبان قرار داده است. به نوعی می‌توان گفت بخش داستانی حالت دست گرمی‌و آمادگی دارد و مخاطبان را با فضای کلی Volta آشنا می‌سازد.

در ادامه رقابت با CPU در قالب مسابقات مختلف Tour به طور کامل بازیبازان را در دنیای Volta غرق ساخته و آنها را به خوبی با جهان Volta آشنا می‌سازد و در پایان بخش League و رقابت با دیگر کاربران به صورت آنلاین را باید نقطه عطف و اوج بخش Volta دانست.

انتظارات از فوتبال خیابانی برآورده شده است

در مورد گیم پلی و جریان مسابقات Volta نیز باید بگویم تقریبا تمام انتظارات از یک فوتبال خیابانی برآورده می‌شود. گیم پلی با ریتم بالا و روندی سریع، حرکات تکنیکی و نمایشی متنوع و جذاب که صحنه‌های زیبایی را خلق می‌سازند و همچنین سیستم استاندارد حرکات، انتقال توپ، قطع توپ و همچنین انیمیشن‌های حرکتی همه و همه در سطح مطلوبی قرار دارند.

همچنین مود‌ها و حالت دها مختلفی برای بازی‌های معمولی نیز در بخش Volta در دسترس است. از دو بخش ۳Vs3 و ۴vs4 rush که بدون دروازه بان برگزار می‌شوند گرفته، تا بخش Futsal و مود‌های مشابه دیگر که هر کدام می‌تواند لذت ناب و مخصوص خود را دارا بوده و لحظات جذابی را خلق کند.

در کل باید گفت بخش Volta با اختلاف بهترین ویژگی اضافه شده به FIFA 20 که به لطف کمیت و کیفیت بسیار قابل قبول در بخش محتوا، به خوبی انتظارات را برآورده ساخته است.

در ابتدای بخش Career، باید از میان یکی از این نه مربی، فرد مورد نظر را انتخاب کنید.

اما تغییرات و ویژگی‌های اضافه شده به بخش Career، بخشی که به شخصه خود من بیشتر زمان خود را هنگام تجربه سالیانه عناوین ورزشی و در صدر آنها FIFA به آن اختصاص می‌دهم. چه چیزی بهتر از اینکه که کنترل یک باشگاه را در دست بگیرید، نقل و انتقالات دلخواه را انجام دهید، تغییرات مد نظر را اعمال کنید و تیم خود را بسازید و افتخارآفرینی کنید.

FIFA 20
FIFA 20

بخش Career فیفا

بخش Career فیفا در طول چند سال گذشته همواره دارای یک هسته اصلی و ثابت بوده که در طول نسخه‌های مختلف آنچنان تغییر خاصی به خود ندیده است.

در FIFA 20 نیز این رویه ادامه دارد و بسیاری از ویژگی‌ها و نکات مختلف Career از نسخه قبل برداشته شده و بدون تغییر در این نسخه نیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

دیگر ویژگی اضافه شده، مربوط به بخش کنفرانس‌های خبری است که بخشی کاملا جدید در سری FIFA به شمار می‌آیند. البته به خودی خود این بخش را نمی‌توان جدید دانست چرا که چهار-پنج سال پیش بود که NBA 2K همین ویژگی کنفرانس‌های خبری را دارا بود.

چگونگی صحبت کردن و پاسخگویی در کنفرانس‌های خبری Morale تیم و بازیکنان را عوض می‌کند و طبیعتا هر چه بازیکنان Morale بیشتری داشته باشند، هم کیفیت بهتری در زمین از خود به نمایش در آورند و هم بهتر و مؤثرتر بازی می‌کنند.

در کنار کنفرانس خبری و امکان انتخاب پاسخ دلخواه، در این نسخه شاهد مکالمه با بازیکنان نیز هستیم که جواب شما به سوال آنها، به طور مستقیم و قابل توجه، بر روی سطح Morale آنها تاثیر می‌گذارد. برای مثال ممکن است فردی از اینکه او را در لیست فروش قرار داده اید ناراضی باشد و از شما سوال کند.

این بخش صحبت به بازیکنان نیز هر چند نکته کوچکی به شمار می‌آید، اما فضای کلی بخش Career را اندکی تعاملی تر ساخته است.

FIFA 20
FIFA 20

FUT محبوب ترین بخش‌های هر ساله عناوین FIFA

بخش FIFA Ultimate Team که به صورت FUT اغلب از آن یاد می‌شود، یکی از محبوب ترین بخش‌های هر ساله عناوین FIFA به شمار می‌آید.

در نسخه امسال شاهد حفظ شدن ساختار کلی FUT در کنار اضافه شدن برخی جزئیات به این بخش بوده‌ایم. برای مثال Objective‌های مختلفی به صورت فردی یا گروهی جهت تکمیل کردن وجود دارند که تکمیل و پیشرفت هر کدام از آنها باعث پیشرفت و تکمیل Group Objective می‌شود و در ادامه تکمیل Group Objective جوایز و پاداش‌های ارزشمندی را به همراه خواهد داشت.

همچنین با پیشرفت بیشتر و تکمیل اهداف مختلف، جوایز و پاداش‌ها نیز با ارزش تر می‌شوند.

طراحی چهره بازکنان در FIFA 20 همچنان مشکل دارد

طراحی چهره بازیکنان، هنوز تا سطح ایده ال و عالی فاصله زیادی دارد. نگاهی به مشکلات و نقطه ضعف‌های کلی بازی خواهم انداخت. اولین ضعف بازی، مربوط به طراحی چهره بازیکن‌ها و در کل گرافیک هنری بازی است.

در همین یکی دوسال اخیر نیز حواشی مختلفی در مورد طراحی چهره بازیکن‌ها ایجاد شد، برای مثال مدل مو یا ریش برخی بازیکنان، با ظاهر فعلی آنها مغایرت داشت و سازندگان از ظاهر گذشته آنها برای طراحی چهره فعلی آنها استفاده کرده بودند.

در این نسخه اما، کیفیت طراحی چهره‌هاست که نتوانسته است انتظارات را در سطح مطلوب برآورده سازد. کافی است به برخی جزئیات چهره‌ها دقت کنید تا دریابید هنوز طراحی هنری و کیفیت چهره‌ها تا سطح ایده آل فاصله قابل توجهی دارد.

خصوصا اگر کیفیت طراحی چهره‌ها را با عنوان ورزشی مانند NBA 2K20 مقایسه کنیم، آن وقت تفاوت بسیار فاحش و آشکار خواهد بود.

در هر صورت این مسأله کامل واضح و مشهود است که سازندگان برای رسیدن به طراحی مناسب هنری و کیفیت بهتر چهره‌ها راه طولانی در پیش دارند.

نقطه ضعف دیگر بازی مربوط به ایرادات و مشکلات گاه و بیگاه هوش مصنوعی بازیکنان، مدافعان و دروازه بانان است. برای مثال ممکن است در شرایطی که مدافع فاصله زیادی با توپ ندارد و می‌تواند به راحتی آن را دور سازد، هیچ حرکتی در جهت رسیدن به توپ انجام نداده و به مهاجم حریف امکان گلزنی را می‌دهد.

در برخی لحظات درولزه بانان خروج‌های ناموفقی را از خود به نمایش گذاشته و یکسری حرکات غیرمنطقی انجام می‌دهند. البته باید به این نکته نیز اشاره کنم که تعداد وقوع این باگ‌ها آنقدر زیاد و پرتعداد نیست که مشکل جدی در روند بازی ایجاد سازد، اما با این وجود این چنین باگ‌ها همچنان آزار دهنده هستند.

*بیشتر بخوانید

*بررسی اسپیکر بلوتوث تسکو TS 2333

عنوان FIFA 20، تجربه فوق‌العاده لذت بخشی از فوتبال را به مخاطبان عرضه می‌دارد. درست است که به صورت کلی آنچنان شاهد تغییرات گسترده و مهم نیستیم، اما اندک ویژگی‌های اضافه شده به بخش‌های مختلف بازی مانند Ultimate و Career، توانسته‌اند در حد کم هم که شده، تجربه این بخش‌ها را بهبود ببخشند.

وارد کانال آپارات ما شوید تا ویدیوهای بیشتر را ببینید کانال تلگرام رو از دست ندید خبرهای بیشتری براتون داریم

منبع: گیم‌فا

برچسب ها
بازی نقد و بررسی
اطلاعات بیشتر
سایت خبری مجله تک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله تک

به کانال ما بپیوندید و اخبار دسته اول تکنولوژی را قبل از همه مشاهده کند

جوین خروج