بازی Etherborn یکی از تاثیرگذارترین بازی‌های خلاقانه Indie

به گزارش گروه نقد و بررسی مجله تک؛ بازی Etherborn یک بازی Puzzle-Platformer و مشخصا یک بازی Indie است که از دیدگاه علمی-مهندسی، از ساختمان‌ها و بنا‌هایی که سطوح تغییرپذیر وابسته به جاذبه دارند در آن استفاده شده است.

اصطلاح علمی‌ دقیق آن (Gravity-Shifting) است و سبب می‌شود که در پرسپکتیو‌های متغیر، دیدگاه بیننده به چالش کشیده شده و حتی او را فریب دهند و گیج کنند.

این بازی روز ۱۸ ژولای سال ۲۰۱۹ بر روی XBOX ONE و سایر کنسول‌ها و همچنین بر روی رایانه‌های شخصی عرضه شد. این بازی توسط شرکت توسعه دهنده Altered Matter ساخته و منتشر شده است.

این کمپانی اسپانیایی توانسته به واسطه کیفیت بالای این عنوان، جوایز بسیاری را از آن خود کند. به طوری که از ETHERBORN به عنوان یکی از تاثیرگذارترین بازی‌های خلاقانه Indie نام برده شده است.

به طور کلی Etherborn عنوانی است که در دیدگاه مخاطب جذاب واقع می‌شود، ولی نمی‌توان از نقص‌ها و معایب بازی هم چشم پوشی کرد.

به اعماق دنیای تاریکی در بازی Etherborn بروید

بازی Etherborn، شما را به اعماق دنیای تاریکی خواهد برد که در آن روشنایی، کورسوی امیدی را به انسان هدیه می‌دهد. طراحی هنری بازی بسیار جذاب و یونیک است و از المان‌های محیطی بسیاری بهره می‌برد.

به عنوان مثال از کنتراست رنگ‌ها در سطوح مختلف استفاده شده است و پارادوکس‌هایی بسیاری را در ریشه و اساس خود در عرصه تصویری و محتوایی ارائه کرده است.

از سنگ‌های سخت و درختان تنومند گرفته تا گیاهان همیشه سبز بازی همه و همه باعث می‌شوند که بازی از لحاظ بصری چشم نواز باشد و از آن مهم تر این که حالتی خلاقانه و یوتیک داشته باشد. Etherborn

به طور شفافی قصد بیان این پیام را دارد که «انسان غیرقابل پیش بینی است.» گاهی برای رسیدن به برخی نقاط، اکثر قوانین طبیعت به زیر سوال می‌روند.

شما در بازی به گذراندن مراحلی خواهید رسید که واقعا در نگاه اول، غیرممکن به نظر خواهند رسید. این بازی این تابوی غیرممکن را برای شما خواهد شکست و در کنار دنیای واقع گرایانه‌اش شما را با طبیعت خود، آشنا می‌کند.

ذات و اتمسفر غالب بازی Etherborn ماجراجویانه است و با گذر زمان و پیش روی در بازی این حس ماجراجویی در شما تقویت می‌شود.

ناگفته نماند که با تدوین بی نقص و ایده‌های خلاقانه‌ای که در بازی اعمال شده‌اند، کیفیت Etherborn را حتی به عنوان یک بازی پلتفرمر به مراتب بالا برده است.

بازی Etherborn یکی از تاثیرگذارترین بازی‌های خلاقانه Indie
بازی Etherborn یکی از تاثیرگذارترین بازی‌های خلاقانه Indie

اسراری که با کلید باز می‌شوند

در Etherborn برای گذر از موانع و تکمیل کردن راه‌های نیمه تمام، باید کلیدی را برای قفل‌ها و معماهای سرسخت بازی پیدا کنید که موجب باز شدن موانع و حل شدن مسائل مقابل شما شوند.

این کلید، به شکل یک گوی در بازی طراحی شده است. این گوی، با قرار گرفتن در مکان‌های خواسته شده می‌تواند، پل‌های نیمه تمام و درب‌های بسته را به روی شما باز کند، اما به دست آوردن این گوی می‌تواند به مراتب سخت و سخت تر شود.

گاهی برای بدست آوردن یک کلید (گوی) ممکن است ساعاتی از وقت شما صرف شود تا بتوانید راهی برای برداشتن آن کلید پیدا کنید.

شما می‌توانید به سطوح مختلفی بپرید و حتی در صورت لزوم به عقب برگردید، در این بازی هیچکس جلودار شما جز خودتان نیست.

شما تعیین کننده نهایی برای به سرانجام رساندن بازی هستید  و باید از قابلیت تناوب جاذبه (Gravity-Shifting) بهره  ببرید.

بدین شکل که شما با راه رفتن روی سطوح مختلف در پرسپکتیو‌های مختلف برای رسیدن به یک چکپوینت، باید به طی کردن مسیر‌هایی بپردازید که مختصات متفاوت و شیب‌های متغیری را دارا هستند.

تفکر مهمترین راهکار پیشبرد بازی

این شما هستید که تعیین کننده مسیر و حلال مشکلاتید. مشکلاتی که در مسیر به علت تغییر‌های ناگهانی با آن مواجه خواهید شد.

تغییراتی مانند چرخش‌های ناگهانی حاصل از GravityShifting که به اشکال مختلفی در بازی نمایان می‌شوند.

همچنین نا گفته نماند که شما جاودان نیستید و بازی به شما یک جان ناقابلی اعطا کرده که در صورت خطا و انجام حرکت‌های اشتباه از سوی بازیکن، کاراکتر شما خواهد مرد. افتادن از ارتفاع، غلبه جاذبه و سقوط، لیز خوردن و هر آنچه که شما را از میدان بازی دور کند به مرگ شما خواهد انجامید.

وقت خود را با اشتباهات تلف نکنید

انتخاب‌های اشتباه فقط وقت شما را تلف می‌کنند. پس سعی کنید برای جلوگیری از فوت وقت، به یک راه مناسب برای موفقیت در هر مرحله فکر کنید.

فکر کردن و حرکت نکردن برای دقایقی، می‌تواند مفید تر از حرکات بی برنامه باشد. همین که متوجه شوید بهتر است که از کدام کلید (گوی) برای کامل کردن کدام راه استفاده شود، کافیست تا شما را به پایان نزدیک تر کند.

شما با دنیایی عظیم برای گشت و گذار و اکتشاف رو به رو خواهید شد که چالش‌های بسیاری را برای شما پدید آورده است.

در برخی موارد، المان‌های تصویری، می‌توانند به واسطه خطای دید، گمراه کننده باشند. به عنوان مثال شما به تعدد شاهد مرگ خود هنگام عبور از مسیری خواهید بود که ارتفاع، عرض و طول آن در هر نگاه، متغیر ظاهر می‌شود. ولی چه بسا که در واقعیت تصویر ثابتی است که با بکارگیری رنگ‌های بکگراند، باعث این اختلال و اشتباه در دید شما می‌شود.

گاهی ممکن است در برخورد با چالش‌ها یا تعامل با دنیای بازی حس پوچی به شما دست دهد و وقتی که ناتوانی در برخی مراحل در اوج قرار می‌گیرد.

ممکن است سبب شود که بازیباز، آزرده خاطر بازی را ترک کند. عدالت نیست که این را یک نقص نامید ولی می‌توان آن را یک عامل برای درصد فروش پایین محصول قلمداد کرد که دامن گیر اکثر بازی‌های خاص شده است.

تغییر دیدگاه و پرسپکتیو بر اثر Gravity-Shifting می‌تواند شما را در حال پایین رفتن نشان دهد و در عین حال قدم زدن شما را به فراز آسمان‌ها را به تصویر بکشد.

به عقیده من، این بازی هم مانند یک برد گیم به تفکر بسیار زیادی نیاز دارد. به طوری که سرعت انتقال و کیفیت پیام ارسالی از مغز به اندام‌ها و دستگاه‌های درگیر، بهبود می‌یابد و باعث می‌شود تا هوش و درایت یک فرد به معنای واقعی سنجیده شود.

داشتن چشم‌هایی که از دقت بالایی در درک ویژگی‌های بصری محیط برخوردار باشد و بتواند جزئیات بسیاری را از صحنه بازی برداشت کند، یک پیش نیاز بسیار مهم و حیاتی در حل چالش‌هاست.

آشنا شدن هر چه بهتر با پازل‌ها و معما‌ها برای پست سر گذاشتن هر مرحله و قسمت در بازی، می‌تواند در گذر زمان سخت تر شود و تمرکز بیشتری را طلب کند.

بازی Etherborn یکی از تاثیرگذارترین بازی‌های خلاقانه Indie
بازی Etherborn یکی از تاثیرگذارترین بازی‌های خلاقانه Indie

بازی‌ای شایسته تحسین

به طور کل باید گفت توسعه دهندگان Etherborn تا حد زیادی شایسته تحسین هستند. یک محیط خاص و ایده آل که با سپری کردن بازی به جذابیت‌هایش افزوده می‌شود و حس رضایت و خرسندی بازیباز را تا حدی حفظ می‌کند.

از وجود المان‌های طبیعی و مصنوعی در کنار هم گرفته تا سازه‌ها و طراحی هنری الهام بخش، روایت یک داستان گنگ ولی موثر و همینطور پردازش‌های فکری و منطقی مورد نیازی که همراهی خود را با ویژگی‌های هنری نشان می‌دهند. پکیج کاملی را برای Etherborn دید آورده‌اند.

در هنگام پرش از مشاهده آنچه در زیر پای‌های شما قرار دارد تا درک بزرگی برخی ساختمان‌ها و پیچیدگی صفحه کلید‌های مربعی شکل برای درگیر کردن شما و بسیاری از موارد دیگر همه از جذابیت‌های بازی به شمار می‌روند.

هر چند که تهی بودن و بی محتوایی در برخی قسمت‌های بازی قابل سرزنش است ولی بازی سعی کرده است تا با امکانات رضایت بخش خود، حفره‌های خالی را پر کند.

موسیقی‌ها و نواهای گوش نواز بازی نیز با  گیم پلی خیره کننده بازی همگام می‌شوند تا تمرکز شما را برای حل مسائل موجود در بازی حفظ کنند.

دنیای بی مشغله و آرام در بازی ستودنی است، به طوری که برخی بازیبازان علاقمند به این عناوین خاص، ممکن است طی ساعت‌ها روح و جسم خود را به بازی بسپارند و از تجربه‌اش لذت ببرند.

هر بازی‌ای نقصی دارد

در عین حال با وجود این همه زیبایی که اشاره کردیم، کمتر بازی وجود دارد که بی نقص باشد چون هیچ محصولی کامل نیست و Etherborn هم نقص‌هایی دارد.

این بازی در قسمت روایت داستان ضعف بزرگی دارد و همچنین کوتاهی خط داستانی و ناتوانی در رساندن مضمون بازی، باعث سطح پایین بودن داستان و روایت بازی می‌شود.

ماجرای Etherborn به خوبی روایت نمی‌شود، بلکه فقط به خوبی به تصویر کشیده شده است و برای درک آن کاملا نیاز به تحقیق و نتیجه گیری‌های شخصی دارید.

ارتباط‌های معنایی بین داستان و گیم پلی مشخص نیست. این به علت کم کاری و تسلط کم توسعه دهندگان در قسمت داستان پردازی است.

با وجود ۵ قسمت، کوتاهی دوره‌های بازی قابل رویت است و طولی نمی‌کشد که بازیباز کل بازی را تجربه بکند و دلیل آن هم Spawn‌های مدوام و راحت طلبانه است که شما را از چک پوینت‌ها بی نیاز می‌کند از این جهت که شما پس از مرگ در بازی به چند ثانیه قبل خود باز می‌گردید.

البته بازی با ارائه یک مود جدید پس از اتمام بازی، به جبران کوتاهی گیم پلی خود پرداخته تا دقایق بیشتری را در همان دنیا به بازیباز هدیه دهد.

در این مد گوی‌ها در مناطق دور دست تری قرار دارند و پازل‌ها به درجه سختی بالاتری صعود کردند.

به طور کلی باید گفت توجه به سخنان رد و بدل شده در بازی تاثیر جدی در بخش معمایی بازی ندارد و فقط شما را ترغیب می‌کند تا به ادامه بازی بپردازید.

بازی Etherborn یکی از تاثیرگذارترین بازی‌های خلاقانه Indie
بازی Etherborn یکی از تاثیرگذارترین بازی‌های خلاقانه Indie

شاید دلیل بی چهره بودن شخصیت در بازی، رها کردن انسان از ویژگی‌های ظاهری بوده که به نوعی یک برابری را در جستجوی حقیقت نشان می‌دهد.

در دنیایی که تجملات و کوته بینی مقدم بر تفکر و تعقل است، Etherborn آزادگی و بلندپروازی را به زبان آرامش و با پویایی خاصی بیان می‌کند.

به شخصه Etherborn من را برای ساعاتی سرگرم کرد و موجب شد تا واقعا از بازی لذت ببرم، وجود هر یک از بخش‌های مختلف بازی، نشانگر یک ماجراجویی نوین و پویا است که تحیر، تعجب، دشواری و تفکر را در تمام لحظاتش بازتاب می‌دهد.

لحظات خوشی را به طرفداران پرو پا قرص این سبک هدیه می‌دهد تا کمی‌ از جار و جنجال‌های بازی‌های تماما اکشن و خون و خونریزی دور شوند و مقداری آرامش را باEtherborn تجربه کنند.

*بیشتر بخوانید

*بازی Durango: Wild Lands تجربه‌ای از بقا در جهانی پسا‌آخرالزمانی

البته ذهن و چشمتان نباید خیلی آرام باشد، زیرا باید از پس چالش‌های بازی بر آیید.

منبع: گیم‌فا

برچسب ها
creative game game game graphics gaming company new game new story World of Games بازی بازی جدید بازی‌ خلاقانه داستان جدید دنیای بازی شرکت بازی سازی گرافیک بازی
اطلاعات بیشتر
سایت خبری مجله تک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله تک

به کانال ما بپیوندید و اخبار دسته اول تکنولوژی را قبل از همه مشاهده کند

جوین خروج