کارآفرینی راهکار خروج از شکست اقتصادی است

به گزارش گروه کسب و کار مجله تک، کارآفرینی ، کسب و کار یا استارتاپ؛ با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر و اینکه جوانان بعد از تحصیلات در دانشگاه و گذراندن کلاس‌هایی تخصصی، تازه متوجه شرایط بد بازارکار می‌شوند و از خود می‌پرسند یعنی این همه سال تحصیل و هزینه، کشک بود؟ بحث راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی بسیار بسیار داغ تر گذشته شده است.

برخی از این افراد که موفق به یافتن کاری نمی‌شوند به این نتیجه می‌رسند که خودشان یک کسب و کار را که دوست دارند شروع کنند اما نمی‌دانند از کجا و چگونه.

برخی دیگر نیز که شاغل هستند چون به دنبال اهداف بزرگتری فکر می‌کنند، تصمیم به کارآفرینی می‌گیرند و می‌خواهند خودشان کسب و کار خودشان را راه بیاندازند.

کارآفرینی راهکار خروج از شکست اقتصادی است
کارآفرینی راهکار خروج از شکست اقتصادی است

نکات مهم قبل از کارآفرینی

اگر از شرایط فعلی خود ناراضی هستید، باید بدانید که هیچ کس جز شما نمی‌تواند این شرایط را تغییر دهد. بهانه آوردن و سرزنش کردن خودتان با وضعیت اقتصادی، همسر یا خانواده تان هیچ دردی را از شما دوا نخواهد کرد.

فقط زمانی می‌توانید تبدیل به یک کارآفرین موفق شوید که تصمیمی‌ قاطع و آگاهانه برای انجام آن گرفته باشید.

به خودتان اجازه اکتشاف درونی دهید. به جنبه‌های مختلف خودتان (شخصیت، مدل رفتار اجتماعی، سن) دقت کنید و به اعماق وجودتان با دقت گوش کنید.

ما انسان‌ها به نادیده گرفتن احساس خود عادت داریم حتی زمانی که این احساس بسیار عمیق است. از خودتان بپرسید «چه چیزی حتی زمانی که خیلی خسته‌ام به من انگیزه می‌دهد؟»

کارآفرینی راهکار خروج از شکست اقتصادی است
کارآفرینی راهکار خروج از شکست اقتصادی است

سه رویکرد رایج برای حرکت به جلو

حال، از کجا می‌دانید کسب و کاری که انتخاب کرده‌اید، مناسب شماست؟ به طور کلی سه رویکرد رایج برای کارآفرینی وجود دارد:

۱٫ کارهایی را که خودتان به آنها مسلط هستید انجام دهید: به کارهایی که در گذشته برای دیگران انجام داده اید خوب فکر کنید. آیا این امکان وجود دارد که مهارت‌ها و تخصص‌های مربوط به کارهای گذشته خود را در قالب یک محصول یا خدمت به مشتری بفروشید؟

۲٫ کارهایی را که دیگران انجام می‌دهند را انجام دهید: درباره کسب و کارهای دیگری که شما به آنها علاقه دارید اطلاعات کسب کنید. زمانی که یکی از آنها را به خوبی شناسایی کردید فقط کافیست از آن تقلید کنید و پشتکار داشته باشید.

۳٫ یک مشکل را در جامعه حل کنید: آیا شکافی در بازار وجود دارد؟ آیا سرویس یا محصولی که می‌خواهید به بازار عرضه کنید، در حال حاضر وجود دارد؟ (توجه داشته باشید که این رویکرد، در بین ۳ مورد پر ریسک ترین رویکرد است.) اگر تصمیم به انجام این کار دارید، قبل از هزینه و شروع به کار کردن، باید دانش خود را در آن زمینه افزایش دهید.

نقش برنامه ریزی در موفقیت

اکثر مردم برنامه ریزی نمی‌کنند اما برنامه ریزی در کارآفرینی به شما کمک می‌کند سریعتر به موفقیت برسید. اگر شما تصمیم دارید به یک بازار موجود مثل فروشگاه اینترنتی وارد شوید، یک طرح تجاری (Business Plan) می‌تواند به شما کمک کند با ابعاد کار، بازار، استراتژی‌های لازمه و… بهتر آشنا شوید و در کنار آن می‌توانید به کمک ابزار بوم مدل کسب و کار، مدل کسب و کاری خود را خلق کنید.

اما اگر شما ایده‌ای برای کسب و کار جدید دارید که قبلا وجود نداشته و توانسته‌اید یک مشکل را در جامعه شناسایی کنید، استفاده از بوم ناب به شما کمک می‌کند ایده خود را به سرعت اعتبارسنجی کنید و پاسخ سوالات خود را بیابید.

قبل از اینکه پولی خرج کنید، باید ببینید مردم محصول یا خدمت شما را خواهند خرید یا خیر. این مهمترین کاری است که شما باید انجام دهید.

شما می‌توانید این کار را با مصاحبه حضوری با مشتریان احتمالی خود انجام دهید. به عبارت دیگر، باید ببینید چه کسانی به جز خانواده و دوستانتان محصول شما را می‌خرند.

هیچوقت نگویید «کل ایران محصول یا خدمت من را می‌خواهد» مطمئن باشید نه کسی آن را می‌خواهد و نه پولی بابت آن می‌پردازد. پس با مشتری مصاحبه کنید و به خوبی آنها را بشناسید.

بعد از آن باید ببینید اندازه بازار (Market Size) هدف شما چقدر است؟ مشتریان شما چه کسانی هستند؟ محصول یا خدمات شما مربوط به زندگی روزمره آنهاست؟ چرا آنها به محصول و خدمت شما نیاز دارند؟

*بیشتر بخوانید

*توصیه مدیر آمازون برای کارآفرینان

پاسخ تمام این سوالات با طرح پرسش‌هایی مناسب و مصاحبه‌های حضوری با مشتریان هدف بدست می‌آیند.

لینک کوتاه اشتراک گذاری http://yon.ir/ynfdH

برچسب ها
Business Education Entrepreneurship getting rich income generation making money what do I do working working comfortably آموزش پول درآودن پولدار شدن چیکار کنم درآمدزایی کار راحت کارآفرینی کسب و کار کم کاری
اطلاعات بیشتر
سایت خبری مجله تک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله تک

به کانال ما بپیوندید و اخبار دسته اول تکنولوژی را قبل از همه مشاهده کند

جوین خروج