هوش مصنوعی حقوق مالکیت معنوی اختراع را تغییر می‌دهد؟

به گزارش گروه برترین‌ها مجله تک؛ یک تیم پژوهشی ادعا می‌‌کند که سیستم هوش مصنوعی ساخته‌‌شده توسط آنها باید به‌‌عنوان مخترع حقیقی دو طرح خلاقانه شناخته شود.

موضوعی که درصورت تحقق یک بدعت انقلابی در قانون ثبت اختراع محسوب خواهد شد.

قانون ثبت اختراع فعلی حتی در بهترین شرایط نیز بسیار پیچیده محسوب می‌‌شود. حال پروژه‌‌ جدید پژوهشگران دانشگاه سری در انگلستان می‌‌تواند بر پیچیدگی بیشتر قوانین بیفزاید.

«پروژه‌‌ی مخترع مصنوعی» حاصل تلاشی مستمر با هدف کسب حق مالکیت محصولات مستقل تولیدشده توسط هوش مصنوعی است.

هوش مصنوعی مخترع محسوب می‌شود؟

به گزارش بی‌‌بی‌‌سی، پژوهشگران ادعا می‌‌کنند که یک سیستم هوش مصنوعی با نام دابوس (DABUS) مخترع مشروع دو طرح با عناوین «سیستم پیچیده‌‌ محفظه‌‌های غذایی قفل‌‌شونده» و نیز «چراغ هشدار موزون برای جلب توجه» است.

از این رو، پژوهشگران به‌‌نیابت از دابوس در حال تنظیم گواهی ثبت اختراع این محصولات در ادارات ثبت اختراع ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه‌‌ی اروپا هستند.

استفن تالر، مخترع دابوس نیز در این پروژه مشارکت دارد. شهرت دابوس بیشتر در خلق آثار هنری سورئال باکمک شبکه‌‌ عصبی است.

اما توانایی‌‌های دابوس تنها به هنر محدود نمی‌شود. درواقع، این هوش مصنوعی تنها برای انجام یک وظیفه‌‌ خاص یا حل مسائل از پیش‌ ‌تعیین ‌‌شده‌‌ای طراحی نشده است.

تالر، سیستم ابداعی خود را نوعی «موتور خلاقیت» توصیف می‌‌کند که قادر است ایده‌‌هایی بدیع خلق کند. این همان چیزی است که به‌‌صورت سنتی، یک مؤلفه‌‌ ذهنی در فعل اختراع به‌‌شمار می‌‌آید.

هوش مصنوعی حقوق مالکیت معنوی اختراع را تغییر می‌دهد؟
هوش مصنوعی حقوق مالکیت معنوی اختراع را تغییر می‌دهد؟

سیستم حتی می‌‌تواند ایده‌‌های فعلی را با موارد پیشین در دیتابیس خود مقایسه کند و دریابد که ایده‌‌های جدید تا چه‌‌اندازه‌‌ای بدیع محسوب می‌شوند.

یک سیستم محفظه‌‌ فراکتالی قفل‌‌شونده که توسط هوش مصنوعی دابوس ایداع شده است.

تالر به‌‌همراه رایان آبوت، استاد علوم سلامت و قانون در دانشگاه سری و تنی چند از همکاران دیگرش اذعان دارند که محفظه‌‌های غذایی و چراغ‌‌های هشداردهنده توسط دابوس اختراع شده‌‌اند.

پژوهشگران درگیر در پروژه‌‌ مخترع مصنوعی در وب‌‌سایت خود آورده‌‌اند که: «اگر یک دانش‌‌آموز معمولی آموزش‌‌هایی مشابه را می‌‌دید، دانش‌‌آموز بهتر از آموزگار خود می‌‌توانست به معیارهای لازم برای مخترع‌‌شدن دست یابد. در مورد دابوس، ماشین بسیار بهتر از یک فرد عادی می‌‌تواند تازگی و برجستگی یک اختراع جدید را تشخیص دهد.»

اختراع نباید تنها در حوزه‌‌ توانایی‌‌های انسان‌‌ها باشد

پژوهشگران بر این باور هستند اختراع نباید تنها در حوزه‌‌ی توانایی‌‌های انسان‌‌ها باشد. استدلال آن‌‌ها چنین است که هر ماشینی که بتواند به معیارهای لازم برای مخترع‌‌‌‌شدن دست یابد، باید ‌‌به‌‌مانند یک فرد عادی، مخترع محسوب شود.

پژوهشگران نگران آن هستند که در غیاب مقررات اختراعات حوزه‌‌ هوش مصنوعی، ماشین‌‌های مخترع هرگز نتوانند به حقوق مالکیت معنوی مربوط‌‌به اختراعات خود دست یابند.

آن‌‌ها می‌‌گویند ماشین‌‌ها باید بتوانند مخترع ابداعات خود تلقی شوند. اما نباید مالک هیچ‌‌گونه گواهی ثبت اختراعی باشند.

درعوض، این صاحبان ماشین‌‌ها هستند که باید مالک گواهی‌‌های ثبت اختراع تلقی شوند.

استدلال آن‌‌ها این‌‌گونه است که ماشین‌‌ها نباید مالک پتنت‌‌ها باشند چراکه آن‌‌ها دارای یک شخصیت قانونی یا حقوق مستقلی نیستند و درنتیجه نمی‌‌توانند صاحب یک دارایی باشند.

هوش مصنوعی حقوق مالکیت معنوی اختراع را تغییر می‌دهد؟
هوش مصنوعی حقوق مالکیت معنوی اختراع را تغییر می‌دهد؟

مالک گواهی‌‌های ثبت اختراع

آبوت در مصاحبه با بی‌‌بی‌‌سی می‌‌گوید این روزها کتاب‌‌ها یا تصاویر تهیه‌‌شده توسط هوش مصنوعی بسیار رایج شده‌‌اند.

اما قانون کپی‌‌رایت در آمریکا تنها برای نویسندگان سنتی قابل‌‌استفاده است. او می‌‌افزاید: «در چنین شرایطی دفاتر ثبت اختراع به شما خواهند گفت که در غیاب یک شخصیت واقعی که معیارهای صلاحیت یک مخترع انسانی را داشته باشد، نخواهید توانست یک اختراع را به ثبت برسانید. اگر یک هوش مصنوعی در آینده بتواند به‌‌شیوه‌‌ای مشابه با ما چیزها را اختراع کند، کل سیستم فعلی مالکیت معنوی مختل خواهد شد.»

این موضوعی بسیار هیجان‌‌انگیز است که معلوم نیست در نهایت به کدام سمت‌‌وسو سوق خواهد یافت. ولی پیش‌‌بینی می‌‌شود که روند فعلی برای قانون‌‌گذاران امری زمان‌‌بر خواهد بود و ممکن است تا اواسط دهه‌‌ی ۲۰۲۰ نیز به‌‌درازا بکشد.

هوش مصنوعی حقوق مالکیت معنوی اختراع را تغییر می‌دهد؟
هوش مصنوعی حقوق مالکیت معنوی اختراع را تغییر می‌دهد؟

*بیشتر بخوانید

*پلتفرم هوش مصنوعی CICAP چه خدماتی در اختیار تیم‌های استارتاپ‌ها می‌گذارد؟

اگر به‌رغم درستی ادعاهای مطرح‌‌شده، پروژه‌‌ی مخترع مصنوعی درنهایت با شکست مواجه شود، ممکن است با شرایط بسیار عجیب و پیچیده‌‌ای در دنیای ثبت اختراعات مواجه شویم.

منبع: زومیت

برچسب ها
Artificial intelligence Intellectual Property Rights Inventions Scientific Knowledge Technology Revolution اختراع انقلاب فناوری حقوق مالکیت معنوی دانش علمی هوش مصنوعی
اطلاعات بیشتر
سایت خبری مجله تک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله تک

به کانال ما بپیوندید و اخبار دسته اول تکنولوژی را قبل از همه مشاهده کند

جوین خروج