ربات‌ها تعادل نیروی کار انسانی را برهم می‌زنند؟

به گزارش گروه برترین‌ها مجله تک؛ ربات‌ها حضور بسیار قدرتمندی در دنیای تکنولوژی دارند و نشان داده‌اند که می‌توانند در خیلی از جاها، جای انسان را بگیرند.

پژوهشگران طی یک مطالعه نشان دادند بیشتر افراد ترجیح می‌‌دهند درصورت از دست دادن شغل خود، یک ربات جایشان را بگیرد.

آرمین گرانولو از دانشگاه فنی مونیخ آلمان می‌‌گوید که عواقب روانی ناشی‌‌ از جایگزین ‌‌شدن توسط فناوری مدرن با جایگزینی توسط یک انسان کاملا متفاوت است.

در این راستا، او به ‌‌اتفاق همکارانش آزمایشی را ترتیب داده‌اند تا بتوانند تفاوت میان این دو حالت را درک کنند.

۶۲ درصد از شرکت‌‌کنندگان ترجیح دادند جایگزین همکارشان، همچنان یک انسان باشد ولی تنها ۳۷ درصد جایگزینی خود را با یک انسان دیگر ترجیح می‌دهند.

این گروه از پژوهشگران دریافتند که در بحث اشتغال، مردم ربات‌‌ها را تهدید مهمی‌ برای هویت خود قلمداد نمی‌‌کنند.

همچنین از این افراد پرسیده شد که کدام‌ ‌یک از انواع جایگزینی شغلی باعث می‌‌شود که آن‌‌ها احساس بی‌‌ارزشی بیشتر و نیز حس تردید در مورد قابلیت‌‌های شخصی خود داشته باشند.

ربات‌ها تعادل نیروی کار انسانی را برهم می‌زنند؟
ربات‌ها تعادل نیروی کار انسانی را برهم می‌زنند؟

گرانولو در این رابطه می‌‌گوید مردم احساس می‌‌کنند که مجبور نیستند به‌‌همان شکلی که با یک انسان رقابت می‌‌کنند، با یک ربات یا یک نرم‌‌افزار رقابت کنند.

ربات‌‌ها تاریخ را رقم می‌زنند

همچنین گرانولو و تیمش از ۲۹۶ کارگر در صنایع ساخت و تولید تحقیق به‌‌عمل آوردند. آن‌‌ها دریافتند یک‌‌سوم کارگران گمان می‌‌کنند که شغل فعلی آن‌‌ها می‌‌تواند در آینده‌‌ نزدیک توسط فناوری جایگزین شود.

اما این کارگران نیز مانند شرکت‌کنندگان پژوهش پیشین معتقد بودند که ترجیح می‌دهند با یک ربات جایگزین شوند تا یک انسان. شاید در واقعیت نیز حق با همان افرادی باشد که احساس می‌‌کنند به‌‌زودی مشاغلشان به ربات‌‌ها واگذار خواهد شد.

در سال ۲۰۱۳، کارل فری و همکارانش در دانشگاه آکسفورد انگلستان اقدام به دسته‌‌بندی مشاغل براساس سهولت انجام آ‌‌نها توسط ربات‌‌ها کردند.

آن‌‌ها دریافتند که طی ۲۰ سال آینده، تقریبا نیمی ‌از مشاغل در ایالات متحده می‌‌تواند توسط ربات‌‌ها انجام شود.

پژوهش‌‌های مشابه دیگری نیز در این زمینه انجام شده است و با وجود تفاوت در اعداد و ارقام، تقریبا بیشتر پژوهشگران متفق‌‌القول هستند که تعداد زیادی از مشاغل در آینده‌‌ نزدیک، خودکار خواهند شد.

فری می‌‌گوید: «من متوجه شدم که کارگران، کارخانجات اتوماسیون‌‌شده را به انواع غیراتوماسیون ترجیح می‌‌دهند. چراکه در این صورت آن‌‌ها مجبور نیستند کارهایی نظیر حمل بارهای سنگین را انجام دهند. اما مردم به این تغییرات اهمیت می‌‌دهند. وقتی مفهوم تازه‌‌ای معرفی می‌‌شود. آن‌‌ها درباره‌‌ کاهش مسئولیت‌‌پذیری احساس نگرانی می‌‌کنند. این موضوع، آن‌‌ها را درباره‌‌ خطر ازدست‌‌رفتن مشاغلشان نیز نگران می‌‌کند.»

او می‌‌گوید برخی از مشاغل تنها تغییراتی ساده را تجربه خواهند کرد و بدین‌‌ترتیب به‌مرور با پیشرفت فناوری سازگاری می‌یابند.

برای مثال، ۴۰ سال پیش نیز یک باجه‌‌دار در بانک در مقایسه با یک دستگاه ATM امروزی، با حجم بیشتری از پول و نقل‌‌وانتقال وجه سروکار داشت. اما این مشاغل هنوز هم وجود دارند.

امروزه وظایف یک باجه‌‌دار بیشتر به یک مدیر ارتباطات شباهت پیدا کرده است. واقعیت این است که آن شغل ناپدید شده ولی نگاه ما نسبت‌‌به این واقعیت طور دیگری است. چراکه تنها چیزی که برای مردم اهمیت دارد این است که آیا آن‌‌ها جایگزین شده‌‌اند یا خیر.

فری می‌‌افزاید در این میان، مشاغل کم‌‌درآمدی که به مهارت بالایی نیاز ندارند، ممکن است به‌‌طور کامل با اتوماسیون جایگزین شوند.

با نگاه به آینده می‌بینیم که کارگران انبارها، صندوق‌‌داران، مسئولان پذیرش و رانندگان کامیون از اقشاری هستند که بیشترین تأثیر را از فناوری خواهند پذیرفت.

*بیشتر بخوانید

*هوش مصنوعی حقوق مالکیت معنوی اختراع را تغییر می‌دهد؟

در حال حاضر، در بسیاری از نقاط هنوز خبری از حضور خودروهای خودران یا سرویس Amazon Go (فروشگاه‌‌های بدون کارمند) نیست. ولی من اطمینان دارم درنهایت شاهد حضور آن‌‌ها خواهیم بود.

برچسب ها
Robot-Human Interaction Robots Survey Technology News work Workforce Balance اخبار تکنولوژی تعادل نیروی کار انسانی تقابل ربات و انسان ربات‌ها کار نظرسنجی
اطلاعات بیشتر
سایت خبری مجله تک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید

بستن
مجله تک

به کانال ما بپیوندید و اخبار دسته اول تکنولوژی را قبل از همه مشاهده کند

جوین خروج