عواقب فیلمی براساس ژانر نه خلاقیت‌های فیلمساز

نقد و بررسی فیلم عواقب

به گزارش گروه لنز+ مجله تک، عواقب فیلمی براساس ژانر نه خلاقیت‌های فیلمساز___بستر روایت داستان‌های ملودرام تا با امروز بسیار متنوع بوده است. از بیابان‌های عربستان گرفته تا آفریقا و مصر، سینما همواره میزبان ملودرام‌هایی بوده که بسیاری از آنها با بی رحمی‌در طول تاریخ سینما به فراموش سپرده شدند و تعداد کمی‌از آنها اسم و رسمی‌ازشان بر جای باقی ماند.

دو سال پیش برد پیت و ماریون کوتیار با فیلم « Allied » یک عاشقانه – جاسوسی را در سینما تجربه کردند که امروز اگر نام آن فیلم مطرح شود تنها نام دو ستاره اصلی به یاد آورده می‌شود و خود فیلم بعید است که در یاد کسی مانده باشد! «عواقب» جیمز کنت نیز شرایط مشابهی دارد اما حتی در مقایسه با « Allied » هم از ضعف بسیار بیشتری برخوردار است.

جنگ جهانی دوم فرصت مناسبی برای عشق ورزی در آن سال‌ها نبوده به همین دلیل داستان فیلم چند ماه پس از پایان یافتن این جنگ خونین آغاز می‌شود.

جایی که آلمان به ویرانه تبدیل شده و دوران بازسازی‌ها آغاز شده و ما زن جوان بریتانیایی به نام ریچل (کایرا نایتلی) را مشاهده می‌کنیم که قرار است به همسر سرهنگش لویس مورگان (جیسون کلارک) در کشور آلمان ملحق شود.

سرهنگ در آنجا مسئولیت بازسازی را برعهده گرفته و در خانه ای بزرگ و لوکس اقامت دارد. در ادامه سرهنگ تصمیم عجیبی می‌گیرد و آن اینکه اجازه می‌دهد یک پدر و دختر (آلکساندر اسکارسگارد) نزد آنها بماند و ناگفته پیداست که این تصمیم اتفاقات غیرمنتظره‌ای را به همراه دارد.

عواقب فیلمی براساس ژانر نه خلاقیت‌های فیلمساز
عواقب فیلمی براساس ژانر نه خلاقیت‌های فیلمساز

داستان «عواقب» در نگاه اول دوران سرد جنگ جهانی را یادآوری می‌کند و این احتمال را تقویت می‌کند که قرار هست اتفاقات دیوانه واری را در کنار روابط عاطفی شاهد باشیم.

ایده دوران پسا جنگ

چیدمان این ایده اولیه درست به نظر می‌رسد و شاید ترکیب آن با دوران پسا جنگ جهانی و در واقع دوران بازسازی، برای شکل گیری یک ملودرام خیلی هم ایده بدی نباشد.

اما جیمز کنت در روایت قصه اقتباسی‌اش به ارتباط آدم‌ها و به ساختن یک مثلث عشقی بسنده کرده است که شبیه به یک دوجین فیلم دهه نودی است که ردپای شارون استون و جینا دیویس در آنها دیده می‌شد.

می‌دانم، مقایسه غیرمنتظره ای انجام دادم چون هنوز خیلی از شماها به من خرده خواهید گرفت که شارون استون چطوری میتونه با کایرا نایتلی مقایسه بشه؟ خدای من این دیگه چه مقایسه‌‌ای هست؟!

اما باید از نظرم دفاع کنم و بگویم که کایرا نایتلی آنقدرها هم که فکر می‌کنید اینجا بد نیست اما روی هم رفته انتخاب بدی برای بازی در نقش ریچل محسوب می‌شود. بازی بد او با سرگردان بودن شخصیت ریچل یک خط موازی تشکیل داده‌اند و در امتداد یکدیگر حرکت می‌کنند.

روابط ریچل با سرهنگ و بعد از آن استفن، جذابیتی برای تماشاگر ندارد و کنت خیال می‌کرده با اضافه کردن چند اشاره فیزیکی می‌شود از شر پرداخت قصه خلاص شد و به جذابیت‌های تصویری افزود اما این احتملاً بزرگترین اشتباه او بوده چراکه یک فرصت بی نظیر که تم جنگ جهانی بوده را از دست داده است.

کنت به خوبی می‌توانست با استفاده از تم جنگ جهانی دوم و فضای سرد آن دوران، ارتباط عمیقی میان آدم‌های داستان برقرار کند و موقعیتی متضاد بوجود بیاورد که درام از دل آن خارج شده و داستان پُر کششی را برای تماشاگر رقم بزند.

اما در اینجا هم آن جنگ جهانی لعنتی هیچ خاصیت مثبتی نداشته و فقط بستری بوده برای روایت پستی و بلندی‌های عاشقانه 3 شخصیت اصلی داستان که هیچکدامشان باورپذیر از آب درنیامده اند.

ریچل که از آلمانی‌ها متنفر است بدون آنکه فیلمساز دلیل موجهی برای تغییر موضع او ارائه کند، به یکباره وی را در عشقی آلمانی گرفتار می‌کند که قابل باور نیست. کارگردان هم تاثیر مثبتی در قصه ندارد و باید گفت که کلیت قصه براساس فرمول‌های ژانر پیش می‌رود و نه خلاقیت‌های فیلمساز.

*بیشتر بخوانید

*رونمایی از تیزر فیلم «اتاق تاریک»

در مورد این مثلت عاشقانه در جنگ جهانی دوم بیشتر نمی‌توان صحبت کرد چراکه تمام دقایق فیلم را قبلاً در فیلمهای دیگر این ژانر دیده ایم. داستان گاهی کمی‌به « کتاب سیاه » پل ورهوفن گرایش پیدا می‌کند (فیلمی‌که جنگ جهانی در آن بیشتر قابل لمس بود) اما در نهایت در دام عشق‌های سطحی گرفتار باقی می‌ماند.

شاید کمتر صحبت کردن بازیگران می‌توانست تاثیر بهتری بر جای بگذارد چراکه لهجه‌های آنها تماشاگران را غافلگیر خواهد کرد اما حتی همان هم اتفاق نمی‌افتد. چیز بیشتری در مورد « عواقب » نمی‌توان گفت که جز اینکه به سردی دوران پس از جنگ جهانی دوم هست.

برچسب ها
Acting Britain Consequences Director Film Filmmaking Germany lens review World War II آلمان بازیگری بریتانیا جنگ جهانی دوم فیلم عواقب فیلمسازی کارگردان لنز نقد و بررسی
اطلاعات بیشتر
سایت خبری مجله تک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله تک

به کانال ما بپیوندید و اخبار دسته اول تکنولوژی را قبل از همه مشاهده کند

جوین خروج