تراشه‌های +7nm به سال آینده موکول شد

به گزارش گروه فناوری مجله تک | TSMC تولید انبوه تراشه‌های +7nm با پروسه‌ی EUV را شروع کرد. تایوانی‌ها خود را برای آغاز تولید تراشه‌های ۶ نانومتری در فصل اول ۲۰۲۰ آماده می‌کنند.

تولیدکننده‌ی مشهور تایوانی تراشه‌های موبایلی که با نام TSMC شناخته می‌شود، از آغاز تولید انبوه تراشه‌های +7nm با پروسه‌ی EUV خبر داد.

این تولیدکننده که وظیفه‌ی تأمین پردازنده‌‌های سری A گوشی‌ها و تبلت‌های آیفون و آیپد را برعهده دارد در کنفرانس خبری جدید خود با اعلام این خبر، از آماده‌سازی خود برای ورود به عرصه‌ی تولید پردازنده‌های ۶ نانومتری در فصل اول سال ۲۰۲۰ میلادی نیز سخن گفت.

اتفاقی که قطعا پیامد‌های بسیار مثبتی بر بازار به‌دنبال خواهد داشت.

انتظار برندهای گوشی تلفن همراه برای تراشه‌های +7nm

طبق گفته‌ تایوانی‌ها، تولید انبوه تراشه‌های ۶ نانومتری از اواخر سال آینده میلادی آغاز خواهد شد. بدین‌معنی که تولیدکنند‌ه‌های مطرح دنیای موبایل نظیر اپل می‌توانند از لیتوگرافی جدید و بهینه‌تر TSMC پس‌از تاریخ یادشده در محصولات خود استفاده کنند.

طبق گفته‌ی دیوید چو، مدیر شرکت Hua Nan Securities، سرمایه‌گذران‌ خارجی به روند پیشرفت TSMC در انبوه‌سازی تراشه‌های +7nm نگاه خواهند کرد؛ زیرا تایوانی‌ها خیلی سریع‌تر از رقبا وارد عمل شده‌اند.

تراشه‌های +7nm به سال آینده موکول شد
تراشه‌های +7nm به سال آینده موکول شد

اگر تایوانی‌ها بتوانند چنین کاری را به‌درستی در عالم واقع پیاده‌سازی کنند، باید انتظار کم‌رنگ‌شدن نام رقبا و ارتقاء جایگاه TSMC در بین تولیدکنندگان تراشه‌های موبایلی را داشته باشیم.

استفاده از پروسه‌ی EUV‌ در تراشه‌ها باعث می‌شود تا از طول موج کوتاه‌تری استفاده شود و نور فرابنفش روی مقیاس نانومتری بسیار بهتری روی تراشه چاپ شوند.

چنین امری درنهایت موجب می‌شود تا کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی را در مصرف انرژی شاهد باشیم؛ موضوعی که تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند به‌شدت از آن استقبال می‌کنند.

*بیشتر بخوانید

*گجت‌های پوشیدنی با عرق بدن شارژ می‌شوند

TSMC روی تولید تراشه‌های ۵ نانومتری و ۳ نانومتری نیز کار می‌کند؛ با‌این‌حال هنوز فاصله‌ی زیادی تا تجاری‌سازی لیتوگرافی‌های یادشده داریم.

وارد کانال آپارات ما شوید تا ویدیوهای بیشتر را ببینید کانال تلگرام رو از دست ندید خبرهای بیشتری براتون داریم
برچسب ها
تراشه فناوری کلیک
اطلاعات بیشتر
سایت خبری مجله تک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله تک

به کانال ما بپیوندید و اخبار دسته اول تکنولوژی را قبل از همه مشاهده کند

جوین خروج