پرینت سه بعدی قلب انسان با استفاده از مواد زیستی

به گزارش گروه برترین‌ها مجله تک؛ شرکتی به نام BIOLIFE4D مستقر در شیکاگو آمریکا که در زمینه بیوتکنولوژی فعالیت ‌می‌کند روز گذشته اعلام کرد که با موفقیت توانسته نمونه کوچکی از قلب انسان را با استفاده از مواد زیستی پرینت سه بعدی کند.

این قلب کوچک همان ساختار یک قلب کامل و بالغ را دارد و طبق اعلام شرکت سازنده اش پرینت آن را می‌توان دستاوردی بسیار مهم در تولید قلب انسان برای پیوند عضو دانست.

کارشناسان این شرکت قلب یاد شده را با استفاده از سلول‌های عضله قلب بیمار و همچنین نوعی جوهر زیستی حاوی ترکیبات ماتریکس برون یاخته ای ساختند که خواص قلب انسان را از خود نشان ‌می‌دهند.

البته BIOLIFE4D نخستین بار در سال ۲۰۱۸ میلادی اقدام به پرینت سه بعدی بافت قلبی انسان کرد.

اوایل امسال نیز این شرکت اجزای تشکیل دهنده قلب از جمله دریچه‌ها و رگ‌های خونی را به‌صورت جداگانه با استفاده از همین تکنیک ایجاد کرد.

پرینت سه بعدی قلب

پرینت سه بعدی قلب انسان با استفاده از مواد زیستی
پرینت سه بعدی قلب انسان با استفاده از مواد زیستی

این فرآیند شامل برنامه ریزی مجدد سلول‌های سفید خونی فرد و تبدیل آنها به سلول‌های بنیادی پرتوان iPS بود که قادرند به انواع مختلف سلول‌ها از جمله سلول‌های قلبی تبدیل شوند.

شرکت BIOLIFE4D امیدوار است که در نهایت موفق به پرینت سه بعدی یک قلب کاملا سالم و کاربردی با استفاده از مواد زیستی شود.

*بیشتر بخوانید

*سامسونگ از اولین محتوای +HDR10 پشتیبانی می‌کند

به لحاظ نظری، چنین دستاوردی نیاز به اندام‌های اهدایی را کاهش داده یا به کل از بین ‌می‌برد و در نتیجه از آمار مرگ و میر سالانه به خاطر نبود اعضای اهدایی در سراسر جهان ‌می‌کاهد.

البته BIOLIFE4D تنها شرکتی نیست که تلاش دارد این اندام‌ها را به صورت سه بعدی پرینت کند و پیشتر شاهد پرینت سه بعدی قلب‌های سیلیکونی و همچنین پرینت شبکه‌های عضلانی پیچیده با استفاده از همین تکنیک بوده ایم.

امید ‌می‌رود که به زودی شاهد پیشرفتی قابل توجه در این زمینه باشیم.

برچسب ها
پرینت سه بعدی قلب
اطلاعات بیشتر
سایت خبری مجله تک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله تک

به کانال ما بپیوندید و اخبار دسته اول تکنولوژی را قبل از همه مشاهده کند

جوین خروج